کمپرسور اسکرو

ایرند کمپرسور چیست و چطور بهترین آن را انتخاب کنیم؟

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

ایرند کمپرسور چیست و چطور بهترین آن را انتخاب کنیم؟

هواساز یا ایرند Air End قطعه ای حیاتی در کمپرسور اسکرو است که وظیفه فشرده سازی هوا را به عهده دارد.

هواساز یا ایرند کمپرسور چیست

ایرند، قلب تپنده کمپرسور اسکرو است که با دریافت انرژی از الکتروموتور، هوای ورودی را فشرده می کند. ایرند از دو روتور نر و ماده تشکیل شده است که به هم متصل شده و در جهت مخالف می چرخند. با چرخش روتورها، هوا به داخل کمپرسور کشیده شده و بین روتورها فشرده می شود. سپس هوای فشرده با فشار زیاد به داخل مخزن سپراتور تخلیه می شود.

هوای فشرده ای که ایرند تولید می کند، داغ و روغنی است. رادیاتور کمپرسور دمای آن را پایین می آورد و روغن موجود در هوا به وسیله مخزن سپراتور و فیلتر سپراتور کمپرسور جدا می شود.

ایرند کمپرسور اسکرو ایرند کمپرسور اسکرو ایرند کمپرسور اسکرو
Rotorcomp / EVO2

36.000.000 تومان

Rotorcomp / EVO3

43.000.000 تومان

Rotorcomp / EVO6

59.000.000 تومان

ایرند کمپرسور اسکرو ایرند کمپرسور اسکرو
Rotorcomp / EVO9

91.000.000 تومان

Rotorcomp / EVO15

165.000.000 تومان

 

 

نحوه عملکرد ایرند کمپرسور اسکرو

ایرند کمپرسور اسکرو از دو روتور تشکیل شده است که در خلاف جهت یکدیگر می‌چرخند. این روتور‌ها، هوا را بین خود محبوس کرده و آن را فشرده می‌کنند. این فشرده‌سازی، فشار و دمای هوا را افزایش می‌دهد. انتخاب درست ایرند از آنجایی حائز اهمیت است که تاثیر مستقیمی روی کیفیت و طول عمر کمپرسور اسکرو می گذارد و انجام تعمیرات کمپرسور اسکرو را به تاخیر می اندازد.

همانطور که گفته شد ایرند کمپرسور اسکرو از دو روتور نر و ماده تشکیل شده است که به هم متصل شده و در جهت مخالف می چرخند. روتور نر دارای چهار لوب و روتور ماده دارای شش لوب است.

دو روتور با فاصله کوچکی که به عنوان شکاف کاری شناخته می شود از هم جدا می شوند. با چرخش روتورها، لوب‌های روتور نر با فضاهای بین لوب‌های روتور ماده درگیر می‌شوند و مجموعه‌ای از حفره‌های هوا را ایجاد می‌کنند که در حین حرکت در امتداد روتورها به تدریج فشرده می‌شوند.

ایرند کمپرسور اسکرو چیست

 

انواع ایرند کمپرسور موجود در بازار

در ادامه به بررسی دو نوع ایرند کمپرسور هوا رایج در بازار می پردازیم.

ایرند کمپرسور روغنی Oil Inject

ایرند کمپرسور اسکرو روغنی برای روانکاری روتور ها و برینگ ها نیاز به روغن دارد. این نوع ایرند کمپرسور بیشتر در مصارف صنعتی که حجم بالایی از هوای فشرده مورد نیاز است استفاده می شود. مانند سری EVO ایرند کمپرسور اسکرو روتورکمپ Rotorcomp آلمان یا سری FSN ایرند فینی Fini ایتالیا که نام آنها را در زمان استعلام قیمت کمپرسور اسکرو می شنوید.

ایرند کمپرسور بدون روغن Oil Free

ایرند کمپرسور اسکرو بدون روغن نیازی به روغن ندارد و بیشتر در صنایعی مانند غذا و دارو که بشدت به روغن حساس هستند استفاده می شود. به کمپرسور هایی که از این نوع ایرند استفاده می کنند کمپرسور اویل فری نیز می گویند. در انتخاب این کمپرسور یا ایرند oil free باید دقت داشت چرا که علاوه بر قیمت زیادی که دارند از طول عمر نسبتا کمی برخوردار هستند.

راهنمای انتخاب ایرند کمپرسور

برای انتخاب درست ایرند کمپرسور هوا باید چند فاکتور را در نظر بگیریم که در ادامه به ترتیب هر کدام را ساده و مختصر توضیح خواهم داد.

بهترین ایرند کمپرسور اسکرو

همانطور که در نمودار مشاهده می کنید ایرند کمپرسور اسکرو روتورکمپ برای تولید ۳ متر مکعب هوای فشرده تقریبا ۳۶۰۰ دور می زند.

بهترین ایرند کمپرسور اسکرو

اما ایرند ترمومکانیکا برای تولید ۳ متر مکعب هوای فشرده نیاز به چیزی حدود ۵۷۰۰ دور دارد. پس به وضوح ایرند اولی (روتورکمپ) عملکرد بهتری با مصرف انرژی بهینه تری دارد.

معرفی برند ایرند کمپرسور هوا

وارد کنندگان ایرند کمپرسور در ایران برند های متنوعی وارد می کنند که بعضی از برند ها بصورت انحصاری و برخی دیگر بصورت گسترده وارد ایران می شوند. اما اگر بخواهیم معروف ترین آن ها را با همدیگر مقایسه کنیم به لیست پنج تایی زیر خواهیم رسید.

روتورکمپ Rotorocomp

ایرند کمپرسور اسکرو برند روتورکمپ ساخت کشور آلمان است این شرکت در شهر هیلدن آلمان می باشد و به عنوان بزرگترین تولید کننده ایرند کمپرسور در سراسر جهان می باشد.

ایرند روتورکمپ در بازار ایران از محبوبیت زیادی برخوردار است به همین علت این ایرند به راحتی در ایران قابل دسترس است.  ایرند روتورکمپ قابلیت تولید هوای فشرده از 1 الی 75 متر مکعب بر دقیقه را دارد و شماره سری آنها از EVO2 الی EVO76 است.

فینی Fini

ایرند کمپرسور هوا برند فینی ساخت کشور ایتالیا می باشد واحد هواساز این برند با سری FSN  شناخته می شود.  این ایرند قابلیت تولید هوای فشرده از 1 الی 6 متر مکعب در دقیقه دارد که شماره سری آنها از FS14 الی FS100 می باشد.

ترمومکانیکا termomeccanica

ایرند کمپرسور هوا ترمومکانیکا نیز مانند برند فینی ساخت کشور ایتالیا است. ایرند ترمومکانیکا قابلیت تولید هوای فشرده از 1 الی 50 متر مکعب بر دقیقه را دارد و شماره سری آنها از SCA7 الی SCA30 می باشد.

ارزن Aerzen

ایرند ارزن ساخت کشور آلمان بوده و نام شرکت تولید کننده Aerzen Maschinenfabrik GmbH است. ایرند کمپرسور ارزن قابلیت تولید هوای فشرده از 3.5 الی 53 متر مکعب در دقیقه دارد و شماره سری آنها از VMX 22 R  الی VMX 250 می باشد.

گاردنر دنور Gardner Denver

ایرند گاردنر دنور یک شرکت آمریکایی است این شرکت در زمینه طراحی، تولید و فروش کمپرسورهای هوا، پمپ‌های وکیوم، ابزارهای بادی و تجهیزات جانبی تخصص دارد.

کدامیک بهترین برند ایرند کمپرسور اسکرو است؟

از بین این لیست برند روتورکمپ rotorcomp آلمان از سایرین بهتر است. اما چرا؟

دلیل اول اینکه واردات گسترده ای دارد. به همین دلیل همیشه قیمت شفافی دارد و اگر تحت هر شرایطی ایرند دچار مشکل شود به راحتی می توان آن را از بازار تهیه کرد و جایگزین کرد.
دلیل دوم اینکه شرکت روتورکمپ سال هاست که روی بهینه سازی ایرند کمپرسور اسکرو وقت و انرژی گذاشته است به همین دلیل این ایرند ها به لحاظ راندمان و مصرف انرژی در نوع خود بی نظیر هستند و در سراسر دنیا بسیار محبوب شده اند.
دلیل سوم اینکه اگر برای خرید کمپرسور اسکرو از ۱۰ شرکت استعلام قیمت بگیرید ۹ تای آنها حتما کمپرسور را با ایرند روتورکمپ فاکتور می کنند.

 

فروش ایرند روتورکمپ Rotorcomp

ایرند کمپرسور اسکرو برند روتورکمپ یکی از معتبرترین و باکیفیت‌ترین ایرندهای موجود در بازار جهانی و ایران است. این برند توانایی تولید دبی و فشار در ظرفیت‌های مختلفی را دارد. ایرند استفاده شده در کمپرسورهای اسکرو شرکت کمپرسورسازان CZ برند روتورکمپ آلمان است و دارای 2 سال گارانتی و 10 سال خدمات پس از فروش است.

برای خرید ایرند روتورکمپ می توانید با شرکت کمپرسورسازان CZ در تماس باشید.

دفتر فروش: 02146849627

کارشناس فروش: 09127161850

 

قیمت ایرند کمپرسور اسکرو

قیمت ایرند کمپرسور هوا به 6 عامل مهم بستگی دارد که در جدول زیر به بررسی این عوامل می پردازیم.

ظرفیت هوادهی طبیعتا هر چه ظرفیت هوادهی ایرند بیشتر باشد قیمت بالاتری هم دارد
فشار کاری ایرندهایی که با فشار کاری بالاتری کار می کنند، قیمت بیشتری دارند
نوع ایرند ایرندها در دو نوع روغنی و بدون روغن تولید می شوند. ایرندهای بدون روغن به دلیل پیچیدگی بیشتر، قیمت بالاتری دارند
برند ایرند برند ایرند و میزان در دسترس بودن ایرند همگی از عواملی است که روی قیمت تاثیر گذار است.
کشور سازنده ایرند کمپرسوری که ساخت کشور اروپایی باشد قیمت بیشتری نسبت به ایرند ساخت کشور آسیایی دارد
نوسانات ارزی قیمت ایرندها به دلیل وابستگی به قیمت ارز، دائما در حال نوسان است.

 

خطرات خرید ایرند وارداتی

توصیه می کنم از برند هایی که واردات انحصاری دارند خودداری کنید. البته نه به این علت که کیفیت بدی دارند بلکه به خاطر مسایلی که بعد از خرید ایرند برای تان رخ می دهد.

واردات انحصاری توسط شرکت های واسط انجام نمی شود بلکه توسط خود سازنده کمپرسور انجام می شود در نتیجه شما هیچوقت نمی توانید در عمل کیفیت آن ایرند کمپرسور هوا را با سایر رقبا بررسی کنید و فقط باید به تئوری روی کاغذ نوشته شده بسنده کنید.

و از همه این موار مهمتر این است که این ایرند ها قیمت شفافی ندارند و اگر دچار مشکل شوند به سختی می توانید جایگزین آن را پیدا کنید.

پیش از بررسی روش های تشخیض کیفیت ایرند کمپرسور اسکرو از شما دعوت می کنیم به مقاله بهترین تولیدکنندگان کمپرسور باد هم سر بزنید.

 

کیفیت ایرند را چطور تشخیص بدهیم

برای تشخیص کیفیت ایرند کمپرسور عوامل متعددی وجود دارد که آنها را می توان در طراحی و متریال ساخت ایرند مشاهده نمود.

طراحی ایرند کمپرسور هوا، مانند مشخصات روتور، فاصله و جهت گیری مستقیماً بر کارایی آن تأثیر می گذارد. ایرند با کیفیت بالا با تلورانس های محکم تر و متریال بهتر نیز به کارایی بالاتر کمک می کند.

همچنین نگهداری مناسب، از جمله تمیز کردن منظم، روغن کاری، و تعویض اجزای فرسوده نیز برای حفظ کارایی ایرند کمپرسور هوا بسیار مهم است.

 

چرا کارایی ایرند مهم است؟

راندمان ایرند مستقیماً بر عملکرد کمپرسور اسکرو و همچنین مصرف انرژی تأثیر مستقیم می گذارد.

ایرندی خوب است که بتواند در عین مصرف انرژی بهینه تر و کمتر به تولید هوای فشرده با دور پایین بپردازد. برای درک ساده تر این موضوع اجازه دهید نمودار دو ایرند را با همدیگر بررسی کنیم.

کارایی ایرند کمپرسور هوا را با توان مخصوص آن اندازه گیری می کنند. این توان مخصوص بیان می کند که ایرند کمپرسور به چه مقدر توان (قدرت) نیاز دارد تا بتواند یک متر مکعب هوای فشرده تولید کند.

cubic meter of compressed air per minute= m3/min

هر چقدر این توان کمتر باشد نشان دهنده بهتر بودن ایرند کمپرسور اسکرو است که در مثال بالا با همدیگر یک نمونه آن را دیدیم.

خلاصه و جمع بندی:

خلاصه و چکیده آنچه در این مطلب گفته شد این بود که واحد هواساز یا ایرندکمپرسور اسکرو نقش اساسی در عملکرد و طول عمر کمپرسور دارد. برند های متعددی از ایرند کمپرسور هوا وارد ایران می شوند که برخی بصورت گسترده وارد می شوند و برخی دیگر بصورت انحصاری.

برند هایی که بصورت انحصاری وارد می شوند نمی توانند آنطور که باید و شاید با سایر برند های ایرند کمپرسور رقابت کنند به همین خاطر اکثر گمنام می مانند و در بیشتر اوقات اگر به مشکل بخورند به سختی می توان آن ها را جایگزین کرد.

اما در کنار تمامی برندهای ایرند کمپرسور اسکرو، برند روتورکمپ آلمان و فینی ایتالیا بهترین عملکرد را از خود نشان داده اند ولی به لحاظ محبوبیت و قیمت خوب، برند روتورکمپ همچنان یکتاز میدان است.

سوالات متداول

سوال اول: کدام برند ایرند کمپرسور بهتر است؟

برندهای متعددی از ایرند کمپرسور در بازار موجود است، اما برند روتورکمپ آلمان به دلیل کیفیت بالا، راندمان و قیمت مناسب، محبوبیت زیادی دارد.

 

سوال دوم: ایرند کمپرسور اسکرو چیست؟

ایرند کمپرسور اسکرو قلب تپنده کمپرسور اسکرو است که وظیفه فشرده سازی هوا را به عهده دارد. این قطعه از دو روتور نر و ماده تشکیل شده است که با چرخش در خلاف جهت یکدیگر، هوا را بین خود محبوس کرده و آن را فشرده می‌کنند.

 

سوال سوم: چگونه کیفیت ایرند را تشخیص دهیم؟

کیفیت ایرند را می توان با بررسی طراحی، متریال ساخت، راندمان و توان مخصوص آن تشخیص داد.

5/5 - (14 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

15 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من