قیمت خرید و فروش کمپرسور باد ( ایتالیایی / ایرانی / چینی / سایلنت )

در این مطلب می خواهم صادقانه به موضوع خرید و فروش کمپرسور باد بپردازم تا بتوانی بهترین قیمت و بهترین انتخاب را انجام دهی.

اگر بدنبال خرید کمپرسور باد (پمپ باد) باشی احتمالا تا به الان با برند های مختلفی مانند کمپرسور مفید، کمپرسور ایرمک، کمپرسور رونیکس و … برخورد داشتی اما شاید بطور دقیق ندانی کدامیک بهتر هستند و نسبت به قیمت شان ارزش خرید بیشتری دارند.

احتمالا برای انتخاب و خرید سوال هایی در ذهن داری:

 • کدام کمپرسور باد ارزش خرید دارد؟
 • بهترین کمپرسور باد چه مشخصاتی دارد؟
 • کدام برند کیفیت و گارانتی بهتری دارد؟
 • مشخصات فنی کمپرسور باد خوب چه چیزی است؟
 • کدامیک صدای کمتری دارند؟
 • کدامیک طول عمر بیشتری دارد؟
 • کدامیک خرابی کمتری دارد؟
 • و…

در این مطلب به پاسخ تمامی سوال هایی که در ذهن داری خواهی رسید. پس بی معطلی برویم سراغ اصل مطلب.

 

چند مدل کمپرسور باد وجود دارد:

سایز کمپرسور

بطور کلی سه مدل کمپرسور باد وجود دارد که تمامی برند ها یکی از این سه مدل را عرضه می کنند.

 1. کمپرسور باد ایتالیایی
 2. کمپرسور باد چینی
 3. کمپرسور باد ایرانی
 4. کمپرسور باد سایلنت

در واقع تفاوتی نمی کند شما در حال خرید یک کمپرسور باد رونیکس هستید یا ایرمک یا مفید و یا… در هر صورت یکی از این ۴ مدل خواهد بود.

پس ماجرای کیفیت کمپرسور کاملا بستگی به این دارد که جز کدامیک از این ۴ مدل است. به عبارت ساده تر کیفیت کمپرسور باد ارتباطی با برند کمپرسور ندارد.

 

۱- کمپرسور باد ایتالیایی چیست:

 

قیمت خرید و فروش کمپرسور باد

به کمپرسور بادی ایتالیایی می گویند که واحد هواساز آن ایتالیایی باشد. به عبارت دیگر کمپرسور های ایتالیایی فقط هواساز آن ایتالیایی می باشد.

هواساز های ایتالیایی برند های مختلفی دارند:

 • آبک Abac
 • فیاک Fiac
 • چینوک Chinook
 • فینی Fini
 • ایرمک Airmec

از بین تمامی این برندها، هواساز برند آبک Abac شهرت و کیفیت بهتری دارد.

البته باید بدانیم هواساز های آبک Abac اصل و غیر اصل (تقلبی) دارند که تشخیص آن برای مشتری بسیار سخت است. چون به لحاظ ظاهری دقیقا مشابه نسخه اصلی است اما به لحاظ آلیاژ و صدا متفاوت است.

به همین دلیل تشخیص اصل یا تقلبی بودن آبک Abac سخت است و فقط افرادی که تولید کننده کمپرسور هستند یا تعداد زیادی کمپرسور اصل در کارخانه دارند می توانند تشخیص دهند.

بنابراین اگر قصد خرید کمپرسور باد ایتالیایی دارید باید از جایی خرید کنید که به تولید کننده اعتماد و اطمینان کامل داشته باشید. (ما برای اینکه خیال مشتریان را از این بابت راحت کنیم برگه ضمانت اصالت را زمان خرید تحویل مشتری می دهیم)

 

آیا از دیجی کالا می توان کمپرسور باد ایتالیایی خرید؟

یکی از ویژگی های مثبت دیجی کالا این است که همیشه سعی می کند کالای اصل را از غیر اصل جدا کند اما در این مورد خاص نمی توان به دیجی کالا کامل اعتماد داشت. چون واحد تخصصی برای بررسی آلیاژ و دسی بل هواساز های ایتالیایی ندارند بنابراین به چیزی که فروشنده می گوید اعتماد می کنند.

 

۲- کمپرسو باد چینی چیست:

قیمت خرید و فروش کمپرسور باد

به کمپرسوری که واحد هواساز آن چینی باشد کمپرسور باد چینی می گویند. به عبارت ساده تر فقط واحد هواساز کمپرسور چینی می باشد.

به هواساز های چینی اصطلاحا Topital هم می گویند اما به لحاظ برندی، برند مشخصی ندارند. در بازار کیفیت هواساز های چینی را به صورت درجه ۱ و ۲ و ۳ عنوان می کنند.

هواساز های ایتالیایی در مقایسه با هواساز های چینی از کیفیت بهتری برخوردار هستند. اما سوالی که پیش می آید این است که تا چقدر به لحاظ کیفیتی بهتر هستند؟ آیا ارزش اختلاف قیمت را دارند؟

در واقعیت اختلاف کیفیتی زیادی ندارند. شاید در گذشته این اختلاف زیاد بود اما رفته رفته این اختلاف بسیار کم شده است تا جایی که امروز شاید به فقط به لحاظ صدایی با همدیگر تفاوت داشته باشند.

پس اگر بین خرید کمپرسور چینی و کمپرسور ایتالیایی تردید داری به بودجه ای که داری نگاه کن. اگر مشکلی بودجه نداری سراغ کمپرسور ایتالیایی برو اما اگر دستت در بودجه خیلی باز نیست خودت را اذیت نکن چون اختلاف کیفیتی آنچنانی با همدیگر ندارند.

کمپرسور های چینی از آنجایی که برند مشخصی ندارند با کد هواساز آن ها را می توان شناسایی کرد.

به طبع اگر کد های هواساز را ندانی احتمال اینکه سرت کلاه برود کم نیست چون شخصا به دفعات دیدم فروشندگان کمپرسور چینی از بی اطلاعی خردیدار استفاده می کنند و سایز کوچکتر از نیاز را با قیمت بالاتر می فروشند.

برای اینکه درگیر این موضوع نشوی من جدول کامل هواساز های چینی را می نویسم تا با توجه به آن خرید درستی انجام دهی.

 

جدول کد هواساز های چینی:

ظرفیت کمپرسور کد هواساز مدل هواساز تعداد سیلندر هواسازتوان الکتروموتور
200 لیتر 2055 خورجینی – چینی ۲1.5 کیلووات
250 لیتر 2065 خورجینی و کتابی – چینی ۲1.5 کیلووات
350 لیتر 3065خورجینی – چینی ۳2.2 کیلووات
500 لیتر 3080 خورجینی – چینی ۳4 کیلووات
750 لیتر 3090 خورجینی – چینی 35.5 کیلووات
1200 لیتر 2105 خورجینی – چینی 47.5 کیلووات

 

۳- کمپرسو باد ایرانی چیست:

قیمت خرید و فروش کمپرسور باد

کمپرسور باد ایرانی مانند خودرو داخلی است. یعنی نه کامل ایرانی است و نه کاملا خارجی.

در واقع به عبارت ساده تر تمام کمپرسور های باد، ایرانی هستند. حالا برخی دارای هواساز ایتالیایی هستند و برخی دیگر دارای هواساز چینی.

نکته جالب اینجاست که اکثر کمپرسورسازان بزرگ کشور هم کمپرسور پیستونی چینی تولید می کنند هم کمپرسور پیستونی ایتالیایی. در واقع با توجه به نیاز و بودجه مشتری از هواساز متفاوت استفاده می کنند.

 

4- کمپرسو باد سایلنت چیست:

قیمت خرید و فروش کمپرسور باد

یکی از انواع کمپرسورهای پیستونی که در صنعت استفاده می‌شود، کمپرسور سایلنت یا بی‌صدا است. هدف اصلی این دستگاه، فشرده‌سازی هوا بصورتی است که کمترین حد ممکن از صدا را تولید کند.

در واقع بر خلاف کمپرسور های پیستونی رایج، کمپرسور های سایلنت صدای کمتری دارند.

اما بدین معنا نیست که عملا هیچ صدایی تولید نمی کنند. این موضوع را می گویم تا زمان خرید تو ذوق تان نخورد.

طبیعتا هر چقدر صدای کمپرسور باد کمتر باشد احساس بهتری را منتقل می کند. اما همین کم صدا بودن یک سلسه مراتبی از مشکلات برای ما ایجاد می کند. ترجیح می دهم تمام معایب و مزایای کمپرسور باد سایلنت را بگویم تا انتخاب بهتر و شفاف تری داشته باشید.

 

مزایای کمپرسور سایلنت:

 • بدون روغن کار می کنند
 •  صدای کمتر از کمپرسور های پیستونی رایج

 

معایب کمپرسور سایلنت:

 • خرابی زودهنگام
 • عمر مفید کوتاه
 • قیمت بالا
 • هزینه تعمیر بالا نسبت به کمپرسور های پیستونی رایج

در واقع اگر مهمترین فاکتور انتخاب کمپرسور باد برای شما فاکتور صدا است باید سراغ کمپرسور سایلنت بروید در غیر این صورت باید بدانید نه کیفیت خوبی دارند و نه عمر طولانی مدتی. علاوه بر اینکه قیمت و هزینه نگهداری بالایی نیز دارند.

 

قیمت خرید و فروش کمپرسور باد چقدر است:

قیمت کمپرسور باد علاوه بر اینکه به هواساز کمپرسور بستگی دارد به الکتروموتور و سایز قطعات خرد کمپرسور مانند پرشر سوییچ، مخزن، فیلتر هوا، روغن و… بستگی دارد.

اما یک قانون نانوشته در کمپرسور های باد سایز کوچک (کمتر از ۱۰۰۰ لیتر) وجود دارد و آن قانون این است که تقریبا کسی از الکتروموتور درجه یک در این نوع کمپرسور ها استفاده نمی کند. چرا؟

چون قدرت این کمپرسور ها کم است و فشار شدیدی به الکتروموتور نمی آید از این رو کمتر اتفاق می افتد که ما در این نوع کمپرسور ها، الکتروموتورهایی مانند کایجیلی یا موتوژن ببینیم.

بطور کلی باید بدانیم ۹۰٪ کمپرسور های باد که در بازار پیدا می شوند چینی هستند به همین دلیل نباید اختلاف قیمتی زیادی با همدیگر داشته باشند. (اختلاف قیمت صرفا بخاطر تبلیغات، برندسازی، سود بیشتر است)

 

آیا کمپرسور باد استاندارد وجود دارد؟

۹۹.۹۹٪ کمپرسور های باد موجود در ایران (تفاوتی نمی کند از چه برندی باشد) فاقد استاندارد هستند. البته این به معنا کیفیت پایین نیست بلکه صرفا به این معناست که مطابق استاندارد های سازمان استاندارد جهانی ساخته نمی شوند.

بطور مثال مخزن های کمپرسور باید تحت استانداری به نام ASME ساخته شوند و از ورقی به نام SA516 تولید شوند اما در ایران از ورق ST37 استفاده می کنند و گواهینامه های تست کیفی را زمان ساخت نمی گیرند (چون قیمت نهایی بالا می رود).

5/5 - (3 امتیاز)
حسین صفوی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *