کمپرسور اسکرو

بهترین کمپرسور اسکرو برای خرید کدام است؟ بررسی جامع

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

بهترین کمپرسور اسکرو برای خرید کدام است؟ بررسی جامع

کمپرسور اسکرو یکی از پرکاربردترین ماشین آلاتی است که در اکثر صنایعی که نیاز به هوای فشرده بیش تر از 1000 لیتر بر دقیقه به صورت مداوم دارند مورد استفاده قرار می گیرد. می دانم زمانی که قصد خرید کمپرسور اسکرو دارید با رنج گسترده ای از قیمت ها مواجه می شوید و طبیعتا هر فروشنده ای هم می گوید کمپرسور من بهتر از بقیه است. این همان قانون قدیمی است که هیچ ماست فروشی نمی گوید ماست من ترش است. در این مطلب می خواهم بگویم واقعیت چیست و چطور می توانید بهترین کمپرسور اسکرو را با توجه به قیمت، ارزش خرید، برند قطعات و استاندارد بودن را پیدا کنید و یک خرید خوب انجام دهید.

بهترین کمپرسور اسکرو

برای خرید بهترین کمپرسور اسکرو بایستی فاکتورهای مهمی را در نظر بگیرید که در جدول زیر به بررسی 5 فاکتور مهم و اساسی می پردازیم.

فاکتور اول طراحی و مهندسی شده بر اساس استاندارد ISO8573-1
فاکتور دوم قطعات استفاده شده در کمپرسور اسکرو
فاکتور سوم قیمت خوب و مناسب
فاکتور چهارم پشتیبانی و خدمات پس از فروش (مهم)
فاکتور پنجم داشتن رسانه فعال و به روز

 

طراحی استاندارد بهترین کمپرسور اسکرو

بهترین کمپرسور اسکرو

اولین و شاید مهمترین فاکتور برای انتخاب بهترین کمپرسور اسکرو، میزان مهندسی ساز بودن و طراحی بر اساس استاندارد ISO8573-1 بودن است. اما چرا؟

چون اگر مطابق استاندارد طراحی نشده باشد، دیگر مهم نیست برای ساخت کمپرسور از چه قطعات و یا چه برند هایی استفاده شود.

چون وقتی قرار باشد کمپرسور داغ کند یا مقدار غیر مجازی از روغن در هوای خروجی وجود داشته باشد و یا رطوبت زیادی تولید کند، دیگر چه فرقی می کند از چه قطعاتی ساخته شده باشد!؟

در هر صورت قرار نیست درست کار کند. پس استاندارد طراحی شدن آن از برند قطعات و قیمت کمپرسور مهمتر است.

برای چک کردن استاندارد بودن عملکرد کمپرسور اسکرو باید 2 فاکتور زیر چک شود:

  • میزان روغن در هوای خروجی کمپرسور باید کمتر یا برابر 5 میلی گرم در متر مکعب باشد.
  • دمای هوای فشرده خروجی باید 10 درجه بالاتر از دمای محیط باشد.

طبق تحقیقات میدانی که به عمل امده است بیش از 80% کمپرسور های اسکرو فاقد عملکرد استاندارد هستند. این موضوع سبب می شود درایر ها (جذبی یا تبریدی) عملکرد درستی نداشته باشند.

به عبارت ساده تر Air Treatment هایی که برای کمپرسور تان در آینده تهیه می کنید به واسطه کمپرسور اسکرو غیر استاندارد، عملکرد صحیح را نخواهند داشت. در نتیجه یا نمی توانند رطوبت را خشک کنند یا خود درایر آسیب می بیند.

اگر درک این موضوع کمی سخت است اجازه بدهید با یک مثال ساده این موضوع را باز تر کنم.

تصور کنید یک زمین کشاورزی دارید. برای شخم زدن زمین نیاز به یک تراکتور دارید.

حال تصور کنید به جای تراکتور، یک پراید بخرید. چقدر در آینده دردسر خواهید کشید تا بتوانید با یک پراید زمین را شخم بزنید!

در واقعیت خرید یک کمپرسور اسکرو که مطابق استاندارد های مربوطه طراحی نشده باشد چنین حالتی خواهد داشت. همیشه باید خرج اضافی کنید تا بتوانید خسارت ناشی را جبران کنید.

پیش از بررسی بهترین برند کمپرسور اسکرو از شما دعوت می کنیم به مقاله راهنمای خرید کمپرسور اسکرو هم سر بزنید.

برند بهترین کمپرسور اسکرو

بهترین برند کمپرسور اسکرو

فاکتور دوم برای انتخاب بهترین کمپرسور اسکرو، برند قطعاتی است که برای ساخت و مونتاژ کمپرسور استفاده شده است.

طبیعتا قبول داریم برند مرسدس بنز، اتومبیل های با کیفیت تری از برند سایپا تولید می کند.

همانطور که در مقاله بهترین مارک کمپرسور باد گفتیم انتخاب برند قطعات خوب، قطعا در کیفیت و طول عمر کمپرسور اسکرو تاثیر گذار خواهد بود. برای اینکه کار را راحت تر کنم می خواهم لیست قطعات مهم کمپرسور و همچنین بهترین برند آن ها را در لیست زیر ذکر کنم.

برند ایرند (هواساز) Rotorocomp روتورکمپ آلمان
برند الکتروموتور Kaijieli کایجیلی- Motogen موتوژن
برند کنترل پنل  ARSIN آرسین
برند کنتاکتور LS کره جنوبی
سایز مخزن سپراتور HV سایز بزرگ
فیلتر سپراتور MIKROPOOR میکروپور ترکیه
تسمه DONGIL دانگیل

خیلی مهم هست که انتخاب برند قطعات بدرستی انجام شود. منظورم از درست انتخاب کردن چیست؟

قطعه ای مثل ایرند کمپرسور که نقش اساسی در کیفیت کمپرسور ایفا می کند باید حتما از یک برند معتبر مانند روتورکمپ آلمان باشد. اما قطعه ای مانند کنترل پنل که عملا نمایشگر است لازم نیست از یک برند آلمانی انتخاب شود چرا که در این صورت فقط قیمت نهایی را برای خریدار بالا می برد و این در صورتی است که تاثیری در عملکرد بهتر کمپرسور اسکرو نخواهد داشت.

توصیه: سراغ برند هایی که فقط یک شرکت بصورت انحصاری آن را وارد می کند نروید چرا که اگر مشکلی پیش بیاد، باید چند برابر معمول هزینه نگهداری کنید  و برای تعمیرات کمپرسور اسکرو از این دسته احتمال دارد هفته ها منتظر قطعات یدکی آن ها باشید.

البته در واقعیت هم همین کار را می کنیم. هیچوقت سراغ خرید ماشینی که واردات بسیار محدود دارد نمی رویم چون می دانیم پیدا کردن قطعات یدکی آن مصیبت خواهد بود.

قیمت بهترین کمپرسور اسکرو

کمپرسور اسکرو چیست

این حق طبیعی ماست که محصول خوب را با قیمت خوب بخرم. منظورم از قیمت خوب چیست؟

  • یعنی قرار نیست یک محصول خوب را با قیمت خیلی بالا بخریم
  • یعنی قرار نیست یک محصول بد را با قیمت پایین بخریم.

منظور این است که باید یک کمپرسور اسکرو خوب و استاندارد را با قیمت عالی تهیه کنیم تا از خریدمان همیشه راضی باشیم.

برای اینکه قیمت به روز انواع سایز های کمپرسور اسکرو را داشته باشید کافی است روی لینک زیر کلیک کنید.

کمپرسورسازان

پشتیبانی بهترین کمپرسور اسکرو

کمپرسور مانند برق در کارخانه می ماند. اگر خراب شود کل خط تولید می خوابد و به طبع زیان و خسارت قابل توجهی می بینیم. مخصوصا امروزه که موضوع حقوق و مالیات و سای قبوض برای کارخانه ها و شرکت ها بالاتر رفته است.

حال تصور کنید کمپرسور به هر دلیلی خراب شده است و شرکت سازنده به هر نوعی پاسخگو نیست.

یا گوشی تلفن را جواب نمی دهند یا به بعد موکول می کنند یا هزار و یک دلیل می آورند که مشکل از ما نیست.

چه حالی خواهید داشت؟

احتمالا وحشتناک. مگرنه؟

بله. از این بدتر که اگر بخواهید به جای دیگری کمپرسور را برای تعمیر بدهید احتمالا طاقچه بالا خواهند گذاشت و قیمت عجیبی را اعلام می کنند. چرا؟

چون تعمیرکاران کمپرسور می دانند وقتی شرکتی کمپرسوری را می خواهد برای تعمیر بیاورد حتما کارش گیر است پس مجبور است با ساز ما برقصد.

واضحا روز اول خرید هیچ ماست فروشی نمی گوید ماست من ترش است. همه می گویند تا لحظه آخر طوری پشتیبانی می دهیم که آب در دلتان تکان نخورد.

اما یک قانون نانوشته برای تشخیص میزان پشتیبانی قبل از خرید کمپرسور اسکرو وجود دارد.

اگر برایتان مقدور است، خرید تان را حضوری انجام دهید. چون در این صورت می توانید یک نشست و یا یک جلسه با شرکت سازنده داشته باشید. با خیال راحت سوال هایی که در ذهن دارید را بسپرید. ببینید چقدر برای پاسخ دادن به سوال هایتان اشتیاق دارند؟

قانون این است: افرادی که عاشق کارشان باشند با اشتیاق به سوال هایتان پاسخ می دهند و طبیعتا با کمال میل پشتیبان و حامی شما خواهند بود.

داشتن یک رسانه فعال

قیمت کمپرسور اسکرو

داشتن رسانه فعال شاید به طور مستقیم به کیفیت کمپرسور اسکرو ارتباطی نداشته باشد اما بصورت غیر مستقیم، حتما مرتبط خواهد بود.

زمانی که شرکتی رسانه فعال مانند سایت دارد که هر روز مطالب تازه ای در آن می نویسد نشان می دهد که شرکت به چهره عمومی خود اهمیت می دهد و به طبع چه به لحاظ کیفیتی و چه به لحاظ تخصصی دائما در حال بروزرسانی هستند.

زمانی که شرکتی به آموزش و آگاه سازی مخاطبین و مشتریان اهمیت می دهد طبیعتا به پشتیبانی محصولاتش دو چندان اهمیت می دهد. این موضوع می تواند سبب آرامش خیال شود.

تفاوت کیفیت کمپرسور اسکرو

کمپرسورهای اسکرو به لحاظ کیفیت با یکدیگر متفاوت هستند در جدول زیر به بررسی 3 عامل مهمی که در کیفیت کمپرسور اسکرو تاثیرگذار است می پردازیم.

نوع طراحی کمپرسور اسکرو به لحاظ طراحی کمپرسور اسکرو دو نوع هستند روغنی و بدون روغن که هر دو نوع از کمپرسورهای جابه جایی مثبت می باشند که هوا یا گاز را طی فرایندی متفاوت فشرده سازی می کنند.

در طی فرایند فشرده سازی کمپرسور اسکرو روغنی یا اویل اینجکت روغن به عنوان یک ماده خنک کننده و روان کننده در سیستم به کار می رود و راندمان بالاتری نسبت به کمپرسور اسکرو بدون روغن دارد و به لحاظ قیمتی مناسب تر هستند.

کمپرسور اسکرو بدون روغن یا اویل فری بیشتر برای صنایع دارویی و غذایی و بیمارستان ها که به وجود ذرات روغن در هوای فشرده از حساسیت بالاتری برخوردارند مناسب هستند چرا که طی مراحل فشرده سازی هوا هیچ گونه روغنی برخلاف کمپرسور اسکرو روغنی دخالت ندارد.

کمپرسور اسکرو اویل فری قیمت بالاتری نسبت به کمپرسور اسکرو اویل اینجکت یا روغنی دارد و استفاده از این کمپرسور کمتر متداول است.

مواد و قطعات به کار رفته در ساخت کیفیت و برند قطعات به کار رفته در کمپرسور اسکرو با یکدیگر متفاوت هستند. روتورها باید از فولاد با کیفیت و طی عملیات حرارتی دقیق ساخته شده باشند. روتورهایی که از جنس چدن هستند سبکتر و سر و صدای بیشتری تولید می کنند و معمولا از نوع فولادی ارزان تر هستند.

نوع روغن استفاده شده در کمپرسور اسکرو مهم است روغن ها به لحاظ کیفیتی و قیمتی با یکدیگر متفاوت هستند حتما باید از روغن VDL68 استفاده کرد که نسبت به روغن هیدرولیک 68 کمی قیمت بالاتری دارد ولی از نظر کیفیت بسیار بالاتر است چرا که حاوی ماده انتی فوم هستند و از ویسکوزینه مناسبی برخوردار هستند که مانع سایش و اصطحکاک قطعات متحرک می شود.

فرآیند تولید و کنترل کیفیت مهندسان با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی، طرح اولیه کمپرسور اسکرو را طراحی می کنند و قطعات مختلف با دستگاه CNC ماشین کاری و پرداخت کاری می شوند. این قطعات باید با دقت و ظرافت بالایی مونتاژ شوند و در مرحله آخر کمپرسور اسکرو تحت آزمایشات و تست های نهایی به منظور عملکرد صحیح آن قرار می گیرد. تمامی این فرآیندها و کنترلی که انجام می شود باعث می شود کمپرسور اسکرو با کیفیت ها و قیمت های متفاوت باشد.

 

کمپرسور اسکرو درجه ۱ و  درجه ۲

ایرند یا واحد هواساز قلپ تپنده کمپرسور است و نقش اساسی را در عملکرد صحیح کمپرسور دارد. در ایران 4 برند ایرند وجود دارد:

  • ایرند روتورکمپ آلمان Rotorcomp
  • ایرند فینی ایتالیا FINI
  • ایرند ارزن آلمان Aerzen
  • ایرند ترمومکانیکا ایتالیا TMC

از بین این 4 برند، روتورکمپ آلمان و فینی ایتالیا از سایرین به علت واردات وسیع و قابل اعتماد و کیفیت امتحان شده برای کمپرسورسازان محبوبیت بیشتری دارد.

 

نکات خرید بهترین کمپرسور اسکرو

در جدول زیر به بررسی 5 نکته بسیار مهم در زمان خرید بهترین کمپرسور اسکرو می پردازیم.

نکته اول  خرید کمپرسور اسکرو مناسب صنایع متوسط و بزرگ می باشد.
نکته دوم چنانچه به هوای فشرده بیشتر از 1000 لیتر بر دقیقه نیاز داشته باشید.
نکته سوم در صورتیکه به هوای فشرده مداوم و پیوسته نیاز داشته باشید.
نکته چهارم کمپرسور اسکرو که در حال حاظر دارید مستهلک شده و یا جوابگوی نیاز فعلی شما نمی باشد.
نکته پنجم در صورتیکه به تازگی ماشین آلات و تجهیزات بیشتری به مجموعه خود اضافه کردید و نیاز به حجم هوای فشرده بیشتری نسبت به قبل داشته باشید.

 

علت خرابی ایرند کمپرسور اسکرو

برای انتخاب بهترین کمپرسور اسکرو خوب است اطلاعاتی درباره مشکلاتی که ممکن است در صورت عدم رعایت نکات ظریف و دقت کافی در مونتاژ کمپرسور اسکرو برای واحد هواساز یا ایرند آن اتفاق بیافتد کمی آشنا شوید تا در زمان خرید بتوانید تشخیص دهید آیا این نکاتی که در اینجا می گوییم رعایت شده است یا خیر؟

در جدول زیر به بررسی 3 مشکل متداولی که در هم ترازی شفت و فولی الکتروموتور و ایرند رخ می دهد می پردازیم.

محاسبه غلط دور شفت هواساز دور شفت هواساز کمپرسور اسکرو باید به دقت و به نحو صحیحی محاسبه شود چرا که در غیر اینصورت موجب لرزش، صدای زیاد و خرابی کمپرسور اسکرو می شود.
ساختار غلط شاسی و ستون‌ها  طراحی نادرست شاسی و ستون ها موجب می شود نیروی بیش از حدی را به محور Z شفت هواساز وارد شود. که باعث نحراف شفت، خرابی پکینگ‌ها و روغن‌ریزی هواساز می شود.
هم راستا نبودن شفت و فولی الکتروموتور با هواساز هم راستا نبودن هر یک از محورهای X، Y و Z موجب  لرزش، سر و صدای بیش از حد و خرابی قطعات کمپرسور اسکرو می شود.

 

خلاصه و جمع بندی

برای انتخاب بهترین کمپرسور اسکرو با ارزش خرید مناسب، باید به سه عامل اصلی توجه کرد.

اولین عامل طراحی و مهندسی بر اساس استاندارد ISO8573-1 است که تأثیر بزرگی بر عملکرد کمپرسور دارد. استانداردهای طراحی برای روغن، رطوبت و دمای خروجی باید رعایت شوند. عامل دوم برند و کیفیت قطعات مورد استفاده است.

برند‌های معتبر و قطعات با کیفیت به طول عمر و عملکرد بهتر کمپرسور کمک می‌کنند. عامل سوم قیمت مناسب و خوب است. باید قیمت را با کیفیت و ارزش خرید مقایسه کرد تا خرید مناسبی انجام شود.

همچنین، پشتیبانی و خدمات پس از فروش نیز نقش مهمی در خرید خوب ایفا می‌کند. در نهایت، باید به این نکته توجه داشت که انتخاب برند‌هایی که فقط توسط یک شرکت وارد می‌شوند، ممکن است در زمینه قطعات یدکی و خدمات پشتیبانی دچار مشکلاتی شوید.

 

سوالات متداول

سوال اول: داشتن رسانه فعال چطور می تواند به ما در انتخاب بهترین کمپرسور اسکرو کمک کند؟

رسانه هایی نظیر وب سایت و شبکه های اجتماعی نظیر آپارات، یوتیوب نشان دهنده میزان اهمیت شرکت تولید کننده کمپرسور اسکرو به مشتریان و تمایل آنها به ارائه مطالب آموزشی به روز و کارآمد است که می تواند به شما در زمینه انتخاب بهترین کمپرسور اسکرو کمک کند.

 

سوال دوم: چرا خرید کمپرسور اسکرو با برند انحصاری توصیه نمی شود؟

خرید کمپرسور اسکرو با برند انحصاری در اکثر مواقع همراه با ریسک زیادی است چرا که زمانیکه دستگاه شما به تعمیر و یا سرویس نیاز داشته باشد پیدا کردن قطعات یدکی آن سخت بوده و یا از قیمت های بالایی برخوردار است.

 

سوال سوم: چطور نسبت به پشتیبانی و خدمات پس از فروش شرکت تولید کننده کمپرسور اسکرو اطمینان پیدا کنم؟

میزان سابقه و تجربه کاری شرکت تولید کننده کمپرسور اسکرو را بررسی کنید برای این کار بهتر است رزمه کاری شرکت را ملاحظه کنید و یا از طریق ارتباط با مشتریان آنها درباره میزان رضایت آنها در رابطه با نحوه ارائه خدمات پس از فروش سوال کنید. و از مکتوب بودن مدت اعتبار گارانتی و خدمات پس از فروش آن مطمئن شوید.

5/5 - (6 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من