درایر تبریدی

مقایسه جامع درایر تبریدی و جذبی

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

مقایسه جامع درایر تبریدی و جذبی

اگر دنبال خرید درایر (رطوبت گیر) برای کمپرسور یا خط تولید باشید احتمالا شنیده اید که برخی از فروشندگان می گویند درایر تبریدی بهتر است و برخی دیگر می گوید درایر جذبی بهتر است؟

اگر سر درگم شده اید و یا نمی دانید چه کسی حقیقت را می گوید پیشنهاد می کنم این مطلب را بخوان تا بصورت کامل متوجه شوی بالاخره کدامیک عملکرد و کیفیت بهتری دارد و کدامیک قیمت مناسب تری.

اهمیت درایر در سیستم هوای فشرده

وجود رطوبت در هوای فشرده خروجی از انواع کمپرسور باد کاملا طبیعی و غیر قابل اجتناب است. استفاده از درایرهای تبریدی یا جذبی به حذف رطوبت از هوای فشرده کمک می کند. رطوبت موجود در هوای فشرده باعث آسیب جدی به ماشین آلات پنوماتیک و کیفیت پایین محصول نهایی تولید شده می شود.

 

انواع درایر در بازار ایران

به طور کلی ۲ نوع درایر یا رطوبت گیر در بازار ایران وجود دارد که در جدول زیر به بررسی آنها می پردازیم.

درایر تبریدی refrigerated dryer درایر تبریدی یک دستگاه خشک کن است که از طریق فرایند تبرید و با کاهش دما به میزان ۳ درجه، رطوبت و ذرات را تا میزان ۸۰ الی ۸۵% از هوای فشرده جدا می کند.
درایر جذبی desiccant dryer درایر جذبی با نامهای خشک کن جذبی و یا دیسکانت درایر نیز شناخته می شوند که با استفاده از مواد جاذب رطوبت را از هوا جدا می کند. قدرت خشک کنندگی این نوع درایر فوق العاده بالاست و نقطه شبنم آن تا ۷۰- درجه می رسد که می تواند هوای فشرده را تا میزان ۹۹٫۹۹% کاملا خشک کند.

احتمالا در روند تحقیق و استعلام قیمت گرفتن نام این دو نوع درایر را شنیده ای اما سوال اینجاست که کدامیک بهتر هستند و قدرت بیشتری دارند؟

برای اینکه این موضوع را بتوانی بهتر درک کنی بهتر است ماجرای پشت پرده درایر ها را در ایران برایت تعریف کنم تا متوجه شوی چرا اطلاعاتی که فروشندگان درباره درایر می دهند با کل دنیا متفاوت است.

تا چند سال پیش تکنولوژی ساخت یا بهتر بگویم علم ساخت هیچ کدام از درایر ها در ایران وجود نداشت.

به همین دلیل تقریبا همه تولید کنندگان کمپرسور، واسطه گری درایر را می کردند (از جمله خود ما). حالا منظورم از واسطه گری چی هست؟

یعنی در ایران یکی دوتا وارد کننده درایر وجود داشت و تولید کنندگان کمپرسور، درایر را از آن وارد کنندگان می خریدند، مقداری روی قیمت آن می کشیدند و سپس بفروش می رساندند.

از آنجایی که بطور کلی قیمت درایر جذبی در همه جای دنیا بیشتر از درایر تبریدی است، واردات درایر جذبی به ایران کمتر بود.

به عبارت دیگر تقریبا همه فروشنده درایر تبریدی شده بودند (چون حجم واردات بیشتری داشت). خب طبیعتا اگر در آن زمان ها قصد خرید درایر داشتید حتما درایر تبریدی را پیشنهاد می کردند و با آب و تاب درباره مزایای آن صحبت می کردند و می گفتند فقط درایر تبریدی و دیگر هیچ!

همین مبالغه کردن ها درباره درایر تبریدی سبب شد اکثر افراد (خریداران) تصور کنند درایر تبریدی، بهترین درایر است گرچه این موضوع نه تنها صحت ندارد بلکه دقیقا برعکس واقعیت است.

 

معرفی برند درایر تبریدی

در جدول زیر به معرفی ۳ برند مطرح در بازار ایران می پردازیم.

میکروپور Mikropor درایر تبریدی یک برند ترکیه ای است که تحت لیسانس آمریکا فعالیت می کند. به لحاظ نقطه شبنم یا dew point بهترین گزینه را مابین درایر های تبریدی ارائه می دهد. 
وایز ایر Wiseair درایر تبریدی وایز ایر Wise Air یک برند چینی است که گفته می شود تحت لیسانس انگلیس فعالیت می کند. برای مدتی در بازار ایران وارد شد اما ظاهرا بازار استقبال گرمی نکرد به همین علت امروز نام این برند کمی کمرنگ شده است.
آرنیکا Arnika درایر تبریدی آرنیکا Arnika یک برند ایرانی-ترکیه ای است که مانند وایزر، مورد استقبال بازار واقع نشده است.

 

معرفی برند درایر جذبی

تقریبا تمامی برندهای مطرح کمپرسور در دنیا مانند اطلس کوپکو، کایزر، کوئنسی و… درایر جذبی تولید می کنند اما از زمانی که این درایر ها در داخل ایران هم تولید می شوند هیچ توجیه اقتصادی برای وارد کردن آنها وجود ندارد در نتیجه وارداتی هم ندارد.

خب با این وجود چطور متوجه شویم کدام درایر جذبی کیفیت بهتری دارد؟

جنس میکروفیلتر ها و مواد جاذب (آلومینا اکتیو Activated Alumina) داخل برجک ها، تایین کننده کیفیت درایر است.

نکته مهم: باید مواد جاذب آلومینا اکتیو به صورت کامل داخل برجک ها پر باشند و نباید فضای خالی باقی مانده باشد چرا که در غیر این صورت، مواد جاذب شکسته می شوند و خاصیت خود را تا حد زیادی از دست می دهند.

تفاوت درایر تبریدی با جذبی

انتخاب درایر مناسب برای کمپرسور باد بسیار حائز اهمیت است در جدول زیر به بررسی ۶ فاکتور مهم می پردازیم تا با توجه به این فاکتورها بتوانید بهترین انتخاب درایر را داشته باشید.

نوع درایر نقطه شبنم دمای محیط°C فضای مورد نیاز میزان صدا db رطوبت گیری قیمت
درایر تبریدی  ۳+ الی ۷+ ۱۰+ الی ۴۵+ کمتر ۵۵ تا ۷۰ ۸۰ الی ۸۵% بالاتر
درایر جذبی ۲۰- الی ۷۰- ۵۰+ الی ۷۰- بیشتر  ۶۵ تا ۸۰ %۹۹٫۹۹ کمتر

 

عملکرد و کارایی کدام درایر بهتر است

عملکرد و کارایی درایر جذبی با اختلاف از درایر تبریدی بهتر است به همان میزان قیمت درایر جذبی از تبریدی نیز بیشتر است. (البته با چند تا سرچ ساده در گوگل هم میتوانی متوجه این موضوع شوی)

درایر

چرا درایر تبریدی گران تر از جذبی است

در ایران به لحاظ قیمتی درایر تبریدی گران تر است از جذبی است چون درایر تبریدی همچنان حالت واسطه گری دارد و کسی آن را تولید نمی کند. یعنی زمانی که قصد خرید یک درایر تبریدی دارید باید بدانید چندین بار به آن افزایش قیمت خورده است.

هزینه گمرکی، هزینه خرید از وارد کننده، هزینه حمل و نقل، سود واسطه گری (افزایش قیمت روی فروش تکی) و…

اما از آنجایی که امروز درایر جذبی داخل ایران تولید می شود و هزینه گمرکی و سود واسطه گری در آن وجود ندارد قیمت نهایی تقریبا نصف قیمت تبریدی می شود.

به عبارت ساده تر درایر جذبی با کارایی و عملکرد بهتر از تبریدی، قیمت ارزان تری نیز دارد.

حداقل در این زمینه خیلی شانس آورده ای که در ایران بدنیا آمده ای! چون جنس بهتر با قیمت پایین تر بفروش می رسد و جنس ضعیف تر با قیمت بالاتر (کمتر از معجزه نیست)

 

چرا درایر جذبی بهتر از تبریدی است

می خواهم بدون اینکه وارد توضیحات پیچیده و خسته کننده علمی شوم به زبان ساده توضیح دهم.

درایر تبریدی در بهترین حالت قادر است نقطه شبنم ۳+ را تولید کند اما این در صورتی است که درایر جذبی قادر به تولید نقطه شبنم -۴۰ , -۷۰ نیز می باشد.

به عبارت ساده تر در شرایطی که دمای هوا (Inlet Temperature) کمتر از ۲ درجه سانتی گراد باشد درایر تبریدی عملکرد خوبی نخواهد داشت و این در صورتی است که درایر های جذبی در سرد ترین روز سال در سرد ترین شهر ها هم می توانند به خوبی و بدون مشکل کار کنند.

در کنار این موضوع هر چقدر نقطه شبنم پایین تر باشد، هوای خشک تر خواهد بود.

بنابراین می توان نتیجه گرفت درایر جذبی از هر جهت انتخاب بهتری است (البته در ایران، چون در خارج از ایران قیمتش بالاتر از تبریدی می باشد)

 

افت فشار در درایرها

درایر ها به طور معمول سبب افت فشار تا ۰٫۳ bar  می شوند. این بدین معنا است که باید کمپرسورتان را در فشار بالاتر تنظیم کنید.

بطور مثال اگر نیاز فشار باری ۷ بار دارید و می خواهید از درایر استفاده کنید می بایستی فشار را روی ۷٫۳ bar تنظیم کنید (البته اگر قصد خرید همزمان کمپرسور و درایر داشته باشید خود شرکت سازنده این کار را برای شما انجام خواهد داد)

 

قیمت و مشخصات فنی درایر تبریدی

در جدول زیر به بررسی قیمت و مشخصات فنی درایر تبریدی برند میکروپور Mikropor می پردازیم.

مدل ظرفیت (لیتر بر دقیقه) نقطه شبنم المنت کانکشن سایز قیمت (تومان)
IS 30 ۸۰۰  ۳+


MKON 55 ۱/۲  ۴۲,۵۳۷,۸۰۰ 
IS 35 ۱۲۰۰ 

MKON 75

۱/۲ ۵۳,۷۱۰,۲۰۰
IS 40 ۱۶۰۰ MKON 155 ۳/۴ ۶۲,۳۰۱,۵۰۰
IS 50 ۲۵۰۰ MKON 155 ۳/۴ ۷۳,۰۴۴,۶۰۰
IS 60 ۳۱۰۰ MKON 155 ۳/۴ ۸۴,۲۱۲,۷۶۰ 
IS 70 ۳۵۰۰ MKON 405 ۱/۲ ۱ ۹۵,۵۹۹,۲۸۰
IS 80 ۵۰۰۰ MKON 405 ۱/۲ ۱ ۱۲۱,۱۶۳,۳۰۰ 
IS 90 ۶۲۰۰ MKON 405 ۱/۲ ۱ ۱۴۵,۸۶۸,۱۹۰
IS 100 ۸۲۰۰ MKON 805 ۲ ۱۸۴,۷۵۸,۰۰۰ 
IS 110 ۱۰۳۰۰ MKON 805 ۲ ۲۱۹,۳۳۹,۴۴۰ 
IS 120 ۱۵۵۰۰ MKON 1205 ۲ ۲۶۰,۵۸۶,۱۶۰
IS 130 ۲۰۰۰۰ MKON 1205 ۲ ۳۷۷,۰۲۲,۹۲۰

 

قیمت و مشخصات فنی درایر جذبی

در جدول زیر به بررسی قیمت و مشخصات فنی درایر جذبی برند کمپرسورسازان CZ می پردازیم.

مدل ظرفیت (لیتر بر دقیقه) نقطه شبنم کانکشن سایز قیمت (تومان)
CZ Twin Towers 1500 ۱۵۰۰ ۴۰- ۱/۲ ۵۸,۰۰۰,۰۰۰
CZ Twin Towers 2000 ۲۰۰۰ ۳/۴ ۵۸,۳۰۰,۰۰۰
CZ Twin Towers 3000 ۳۰۰۰ ۱ ۷۹,۰۰۰,۰۰۰
CZ Twin Towers 4000 ۴۰۰۰ ۱ ۹۰,۰۰۰,۰۰۰
CZ Twin Towers 5000 ۵۰۰۰ ۱ ۹۸,۰۰۰,۰۰۰
CZ Twin Towers 6000 ۶۰۰۰ ۱/۴ ۱ ۱۳۰,۰۰۰,۰۰۰
CZ Twin Towers 7000 ۷۰۰۰ ۱/۴ ۱ ۱۵۰,۰۰۰,۰۰۰
CZ Twin Towers 8000 ۸۰۰۰ ۱/۲ ۱ ۱۵۲,۰۰۰,۰۰۰
CZ Twin Towers 9000 ۹۰۰۰ ۱/۲ ۱ ۱۸۰,۰۰۰,۰۰۰

 

علت وجود رطوبت در هوای فشرده

به طور طبیعی در هوای فشرده تولید شده از کمپرسور رطوبت وجود دارد در اینجا برای شما مثالی ساده می زنم تا راحتر متوجه علت وجود رطوبت در هوای فشرده شوید.

هوای محیط شبیه یک اسفنج است که می توان مقداری آب را در خود نگه دارد وقتی اسفنج را فشار می دهید حجم آن کوچکتر می شود ولی مقدار آبی که در اسفنج بود تغییری نمی کند.

دمای هوای فشرده خروجی از کمپرسور تقریبا ۴۰ درجه سانتی گراد است وقتی هوای فشرده گرم در مخزن هوا ذخیره می شود به مرور زمان دما هوا کاهش پیدا می کند و خنک تر می شود. که در اثر همین تغییر دما بخار آب موجود در هوا به قطرات آب تبدیل می شود و در انتهای مخزن ذخیره جمع می شود.

 

روشهای متداول خشک کردن هوا

برای خشک کردن هوا سه روش وجود دارد که در جدول زیر به بررسی این روشها می پردازیم.

خنک کردن و گرم کردن مجدد این روش اساس کار درایرهای تبریدی می باشد که به آنها خشک کن یخچالی نیز گفته می شود. در این روش هوای فشرده گرم را تا میزان مشخصی خنک می کنند به علت اختلاف دمایی که ایجاد می شود بخار آب موجود در هوای فشرده به مایع تبدیل می شود.
جذب شیمیایی در این روش بخارات آب موجود در هوای فشرده در مواد جاذب شیمیایی حل شده و به همراه این مواد از دستگاه خارج می شود.
جذب سطحی این روش اساس کار درایرهای جذبی هستند که بخارات آب به سطح مواد جاذب می چسبد. برخلاف روش جذب شیمیایی این روش قابلیت احیا دارد و مجدد برای دفعات بعد قابل استفاده هستند.

 

جمع بندی و خلاصه:

در این مطلب با همدیگر متوجه شدیم درایر جذبی به لحاظ کارایی و عملکرد و همچنین قیمت مناسب تر از درایر تبریدی است. اما اگر نیاز به مشاوره بیشتری داشتید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا با صبر و حوصله راهنمایی های لازم را انجام دهند.

 

سوالات متداول

سوال اول: چه تفاوتی بین درایر جذبی و دیسکانت درایر وجود دارد؟

هیچ تفاوتی بین درایر جذبی و دیسکانت درایر وجود ندارد. دیسکانت درایر نام دیگر درایر جذبی است.

 

سوال دوم: مواد جاذب در درایر جذبی چه نقشی دارند؟

مواد جاذب مانند آلومینا اکتیو رطوبت را از هوا جذب می کنند. کیفیت و کمیت این مواد در کارایی درایر جذبی بسیار حائز اهمیت است.

 

سوال سوم: چرا درایر تبریدی در ایران گران تر از درایر جذبی است؟

درایر تبریدی در ایران به صورت واسطه ای و با احتساب هزینه های گمرکی، حمل و نقل، و سود واسطه گری به فروش می رسد. در حالی که درایر جذبی در داخل ایران تولید می شود و قیمت نهایی آن به مراتب ارزان تر است.

5/5 - (9 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من