درایر میکروپور هشدار! این مدل از درایر میکروپور شامل گارانتی نمی باشد

میکروپور ترکیه یکی از خوش نام ترین برند هایی است که در زمینه تولید درایر تبریدی فعالیت می کند اما تقریبا بیش از ۹5٪ از درایر های میکروپور که در ایران فروخته می شوند شامل گارانتی نمی باشند و نقطه شبنم ۳ را نمی دهند. اما چرا؟

نه گارانتی و نه نقطه شبنم ۳ در درایر میکروپور:

بزرگترین دلیل اینکه درایر میکروپور نسبت به سایر درایر های تبریدی مانند وایزر و آرنیکا، خواهان بیشتری دارد به این دلیل است که نقطه شبنم +۳  (dew point) را می دهد.

حال تصور کن با پرداخت قیمت بیشتر، درایر میکروپوری را خریداری کنی که نه گارانتی دارد و نه نقطه شبنم +3 را بدهد. عملا شبیه دور ریختن پول می ماند. مگرنه؟

احتمالا بله. اما چرا این اتفاق می افتد؟

شاید ذهنت سمت این موضوع برود که درایر های میکروپوری که وارد ایران می شوند فیک هستند؟

آیا این موضوع صحت دارد؟

خیر. خوشبختانه درایر ها میکروپور، فیک ندارند و تماما اورجینال وارد ایران می شوند.

پس اگر فیک نیستند چرا نه گارانتی دارند و نه نقطه شبنم +3 را می دهند؟

دلیل این موضوع ارتباطی به کیفیت درایر میکروپور ندارد، بلکه بخاطر عدم محاسبات صحیح تکنیکال و تخصصی فروشنده در تعیین سایز درایر است.

ماهانه با صد ها مورد مواجه هستیم که فروشنده، درایر میکروپور اشتباهی را به مشتری فروخته است.

و مشتری برای مشاوره با ما تماس می گیرد و اعلام می کند که هم درایر من از گارانتی خارج شده است و هم رطوبت وارد خط تولید می شود.

در ادامه دقیقا توضیح می دهم چطور سایز درست درایر تبریدی میکروپور را محاسبه کنید تا هم به نقطه شبنم 3 برسید و هم شامل گارانتی شود.

 

بیشتر بخوانید: فرمول محاسبه ظرفیت درایر تبریدی

فرمول محاسبه درایر میکروپور (که شامل گارانتی و نقطه شبنم 3 شود)

درایر میکروپور

به طور کلی درایر های تبریدی میکروپور به دو مدل MKE و MKP تقسیم بندی می شوند.

سری MKE که بسیار در ایران رایج است و عمدتا نام آن را با IS40, IS50 , IS120 و… می شنویم دارای یک سری محدودیت برای دمای محیط هستند.

سری MKE برای شرایطی طراحی شدند که در آن دمای محیط بیشتر از 45 درجه سانتی گراد نباشد که اگر باشد هم از گارانتی خارج می شوند و هم نقطه شبنم 3 را به ما تحویل نمی دهد.

از این موضوع مهمتر این است که کمپرسور اسکرو که خریداری کردید مطابق فاکتور های استانداری مندرج در ISO8573 ساخته شده باشد تا بتواند دمای خروجی (Inlet) مثبت 10 درجه سانتی گراد بیشتر از دمای محیط را بدهد.

از آنجایی که در ایران بسیاری از شرکت ها استاندارد های لازم را رعایت نمی کنند دمای خروجی کمپرسور مطابق استاندارد نخواهد بود و به همین علت به درایر تبریدی آسیب وارد می کند و در نتیجه درایر دیگر شامل گارانتی نخواهد بود.

نکته بعدی که بسیار حائز اهمیت است اینکه درایر میکروپور نباید در محیط بیرون قرار بگیرد چرا که به حتم دمای محیط در تابستان بیشتر از 45 درجه سانتی گراد خواهد شد و به همین سبب معادلات درایر بر هم می خورد و نقطه شبنمی بیشتر از 3 را خواهد داد ( رطوبت را رد خواهد کرد)

حال برسیم به فرمول محاسبه سایز صحیح درایر میکروپور که شامل گارانتی و نقطه شبنم +3 شود.

X m3.min * 60 / Inlet Temp Correction Factor / Ambient Temp Correction Factor / Pressure Bar Correction Factor = True Mikropor Size

فرمول محاسبه سایز درایر تبریدی

برای درک ساده تر این فرمول بیاییم یک مثال عملی را با همدیگر حل کنیم:

تصور می کنیم می خواهیم برای کمپرسور 5 متر مکعب یک درایر تبریدی میکروپور تهیه کنیم.

قبل از هر چیزی لازم است 5 متر مکعب بر دقیقه را تبدیل به واحد متر مکعب بر ساعت کنیم. بنابراین این عدد را ضرب در 60 می کنیم.

حالا نوبت به بررسی ماکسیمم دمای محیط در طول سال است. تصور می کنیم می خواهیم کمپرسور اسکرو و درایر تبریدی را در یک سوله قرار بدهیم.

دمای سوله احتمالا در گرم ترین روز سال به 40 درجه سانتی گراد می رسد. خیلی خب باید به اصطلاحیه دمای 40 درجه دقت کنیم که چیزی حدود 0.84 می شود.

دمای خروجی کمپرسور اسکرو را محاسبه می کنیم. اگر کمپرسور اسکرو استاندارد باشد باید دمایی برابر 50 درجه سانتی گراد را بدهد. اصلاحیه دمای 50 درجه چیزی حدود 0.65 خواهد بود.

فاکتور بعدی که برای ما مهم است فشاری باری کمپرسور است. تصور می کنیم کمپرسور در فشار باری 10 بار کار می کند. اصلاحیه فشار باری 10 بار چیزی حدود 1.11 است.

حالا این اعداد را در فرمول می گذاریم:

300/0.84/0.65/1.11 = 502.73487

 

حال باید عدد تقریبی 502 را رو به بالا و نزدیک ترین IS موجود رند کنیم که در این حالت به IS110 می رسیم.

فرمول محاسبه سایز درایر تبریدی

در این شرایط اگر ما IS110 را تهیه کنیم هم شامل گارانتی می شود و هم شامل نقطه شبنم واقعی 3 درجه سانتی گراد.

اما اکثر فروشندگان درایر یا محاسبات را انجام نمی دهند یا به نوعی شیطنت و تنبلی می کنند در نتیجه به جای IS110 احتمالا IS80 را به شما پیشنهاد خواهند داد.

و این در صورتی است که اگر IS80 را برای کمپرسور 5 متر مکعب خریداری کنید نه تنها رطوبت را در خط رد می کند بلکه از همان ثانیه اول از گارانتی خارج شده است.

 

شهر های جنوبی کشور هرگز سراغ درایر میکروپور MKE نروند!

اگر در یکی از شهر های جنوبی کشور فعالیت می کنید هرگز نباید سراغ سری MKE یا IS بروید (مگر اینکه کمپرسور روم داشته باشید)

در عوض باید سراغ سری درایر تبریدی میکروپور مدل MKP بروید. چرا که سری MKP تا دمای 50 درجه سانتی گراد شامل گارانتی و کارایی می باشد.

 

کلام پایانی:

اگر برای خرید درایر تبریدی یا درایر جذبی نیاز به مشاوره داشتید با خیال آسوده با کارشناسان شرکت تماس بگیرید. در کمال خونسردی و صبر و حوصله تمام راهنمایی های لازم را انجام میدهند.

5/5 - (3 امتیاز)
حسین صفوی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *