آموزش نگهداری کمپرسور در تابستان

آموزش نگهداری کمپرسور در تابستان

آموزش نگهداری کمپرسور در تابستان: شرایط آب و هوایی اکثر شهر های ایران در تابستان اینگونه است که یا هوا گرم است یا خیلی خیلی گرم!

تصور کن بخواهیم در یکی از همین روز های بشدت گرم تابستان، از صبح تا شب در فضای باز و زیر نور مستقیم خورشید کار کنیم. چه حالی پیدا خواهیم کرد؟

احتمالا از حال می رویم. مگر نه؟

همین اتفاق هم می تواند برای کمپرسور ما بیافتد. البته درسته مقاومت کمپرسور از آدم بیشتر است اما به این معنی هم نیست که می تواند خیلی راحت و بی دردسر مثل دیگر روز های معمولی سال کار کند.

در این مطلب می خواهم روش های نگهداری درست و حرفه ای کمپرسور در این روز های گرم تابستان را آموزش دهم.

عملکرد کمپرسور در تابستان چه تغییری می کند:

هر چقدر هوا گرم تر شود، رطوبت نسبی آن بالاتر می رود. به همین علت در تابستان، هوای فشرده خروجی کمپرسور دارای مقدار زیادی رطوبت خواهد بود.

پس باید بدانیم مقدار بیشتری آب در مخزن ذخیره هوای فشرده مان وجود خواهد داشت. بنابراین باید روزانه این آب را به واسطه شیر تخلیه که زیر مخزن وجود دارد تخلیه کنیم. البته بهتر است که از یک شیر تخلیه اتوماتیک یا Auto Drain استفاده کنیم.

آموزش نگهداری کمپرسور در تابستان

آموزش نگهداری کمپرسور در تابستان

شیر تخلیه اتوماتیک علاوه بر اینکه قیمت پایینی دارند، کار نگهداری را خیلی آسان می کند و دیگر نیاز نیست همیشه یکی از نیرو های شرکت درگیر مسئله تخلیه آب جمع شده در مخزن کنیم.

از یک خشک کن (درایر) با کیفیت استفاده کنید

هوای گرمتر ناشی از گرمای تابستان می تواند بخار آب بیشتری را در خود نگه دارد بنابراین جای تعجب نیست که رطوبت بیشتری در خط وجود داشته باشد.

در چنین شرایطی بهتر است که از یک درایر (خشک کن) خوب استفاده کنیم. حال سوال اینجاست که خشک کن خوب چه مشخصاتی دارد؟

ساده ترین و مهمترین المانی که در کیفیت درایر ها تاثیر گذار است، نقطه شبنم یا dew point است. هر چقدر نقطه شبنم پایین تر (زیر صفر) باشد درایر یا خشک کن عملکرد بهتری دارد.

  • نقطه شبنم +3 = درایر تبریدی میکروپور
  • نقطه شبنم 20- = درایر جذبی کلاس 3 CZD
  • نقطه شبنم 40- = درایر جذبی کلاس 2 CZD
  • نقطه شبنم 70- = درایر جذبی کلاس 1 CZD
درایر جذبی

آموزش نگهداری کمپرسور در تابستان

بهترین انتخاب به لحاظ قیمتی و کیفیت خشک کرد درایر جذبی کلاس 3 CZAD3خواهد بود.

فیلتراسیون کمپرسور را چک کنید

گرمای هوا بی تاثیر در عملکرد کمپرسور نیست. هر چقدر هوای ورودی به کمپرسور گرم تر باشد، دمای خروجی یا inlet کمپرسور نیز گرمتر خواهد بود.

در نتیجه می دانیم در چنین شرایطی احتمال بیشتر شدن بخارات روغن افزایش پیدا خواهد کرد. پس حتما باید فیلتر سپراتور و فیلتر روغن را چک کنیم تا اطمینان پیدا کنیم به حالت اشباع در نیایند.

آموزش نگهداری کمپرسور در تابستان

آموزش نگهداری کمپرسور در تابستان

چک کردن رادیاتور و فن کمپرسور اسکرو

اصلی ترین سیستم خنک کننده کمپرسور مربوط به فن و رادیاتور می شود.

وقتی کمپرسور مدت زمان زیادی کار می کند به علت گرد و خاکی که در محیط است، می تواند دچار گرفته گی های در ناحیه فن و رادیاتور شود.

بهتر است که در تابستان هر دو قطعه چک و بازرسی شوند و در صورت نیاز تمیز شوند.

البته یکی از مواردی که عمدتا در نظر گرفته نمی شود فیلتر هوای کمپرسور است. زمانی که فیلتر هوا اشباع یا مسدود شود، سیستم تنفس کمپرسور اسکرو دچار مشکل می شود در نتیجه متحمل فشار بیشتری می شود که منجربه کاهش طول عمر مفید دستگاه خواهد شد.

سیستم تهویه هوای کمپرسور را چک کنید

کمپرسور اسکرو برای اینکه بتواند کار کند نیاز دارد هوای محیط اطراف را به داخل خود مکش کند و سپس توسط ایرند airend آن را فشرده کند.

اگر کابین کمپرسور اسکرو مهندسی ساز نباشد و گرید بندی درستی نداشته باشد، این امکان وجود دارد که دستگاه تنفس درستی نداشته باشد و بیش از حد داغ یا overheat شود.

حالا اگر با این مشکل مواجه شدید یک راه کار ساده وجود دارد. درب های کابین کمپرسور را باز کنید.

البته به یاد داشته باشید محیطی که در آن کمپرسور قرار دارد نباید خیلی کثیف یا پر از گرد و غبار باشد. (در غیر این صورت مجبور می شوید زودتر از موعد فیلتر هوا را عوض کنید)

بیشتربخوانید: تعمیر کمپرسور اسکرو

نشتی هوا کمپرسور را در تابستان جدی بگیرید

عمدتا روزنه های بسیار کوچکی بروی شلنگ کمپرسور شکل می گیرد سبب نشتی هوا می شود.

زمانی که نشتی هوا داشته باشیم، کمپرسور مجبور است بیشتر از حالت عادی زیر بار بماند (به عبارت ساده تر انگار کمپرسوری با ظرفیت پایین تری داریم)

هر چقدر کمپرسور بیشتر زیر بار بماند، تلاطم و بخارات روغن بیشتر می شود. این موضوع سبب می شود خیلی سریع تر روغن کمپرسور نیاز به تعویض داشته باشد.

5/5 - (3 امتیاز)
حسین صفوی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *