اجاره کمپرسور

اگر قصد اجاره کمپرسور برقی (اسکرو)  داری حتما قبل از اجاره، نکاتی که در این مطلب گفته شده است را بخاطر بسپر تا متحمل زیان و ضرر نشوی.

چرا دانستن این نکات مهم است؟

چون احتمالا هیچکس تا به الان درباره آن صحبت نکرده است و نداستن این نکات قطعا خسارت های آشکار و پنهانی روی دستت خواهد گذاشت.

 

معایب و مزایای اجاره کمپرسور

شاید تنها مزیت اجاره کمپرسور این باشد که لازم نیست پول یک کمپرسور کامل را پرداخت کنی اما در کنار این مزیت، معایب بزرگی نیز دارد.

مهمترین عیب اجاره کردن این است که به احتمال ۹۹٪ کمپرسوری که اجاره می کنی از استاندارد خارج شده است.

حالا چه اشکالی دارد اگر کمپرسور از استاندارد خارج شده باشد؟

زمانی که کمپرسور از استاندارد و فاکتور های کیفی خارج می شود سبب می شود در خروجی هوای فشرده روغن، رطوبت و ذرات زیادی (بیش از حد مجاز) وجود داشته باشد.

این مواد یا آلودگی ها مستقیما وارد دستگاه های متصل می شوتد و بطور چشمگیری عمر مفید آنان را کاهش می دهد.

حالا شاید زمان اجاره کمپرسور، فرد اجاره دهنده سعی کند درایر و میکروفیلتر هم در کنار کمپرسور اجاره دهد و به نوعی عنوان کند که این تجهیزات جلوی رطوبت و روغن را می گیرند. اما یک چیز را هرگز نمی گوید!

بیشتر بخوانید: فرمول محاسبه سایز درایر تبریدی

تجهیزاتی که کنار کمپرسور اجاره داده می شوند هم از استاندارد خارج شده اند

زمانی که کمپرسور از استاندارد خارج شده باشد (در ادامه توضیح می دهم چطور از استاندارد خارج می شود) باعث می شود روغن، رطوبت و ذرات زیادی وارد میکروفیلتر ها شوند در نتیجه میکروفیلتر ها سریع تر از موعد به حالت اشباع می رسند.

زمانیکه این اتفاق رخ میدهد درایر بدرستی نمی تواند عمل کند در نتیجه رطوبت را جذب یا تبرید نمی کند و این رطوبت و آلودگی ها مستیقما وارد دستگاه ها می شوند.

 

اجاره کمپرسور اسکرو

چرا تقریبا غیر ممکن است کمپرسور استاندارد را اجاره دهند؟

کمپرسوری که می خواهی اجاره کنی احتملا قبلا بارها توسط اشخاص و شرکت های دیگر اجاره شده است.

حالا تصور کن هر شرکتی با توجه به نیاز کاری خود، آن را روی فشار باری مشخصی گذاشته باشد. بطور مثال یک شرکت آن را روی فشار باری ۸ بار گذاشته باشد و شرکت دیگری آن را روی فشار باری ۱۰ بار گذاشته باشد.

وقتی که فشار باری تغییر می کند (افزایش می یابد) عمر برینگ های ایرند کاهش پیدا می کنند.

این کاهش عمر سبب افزایش دمای ایرند می شود. در نتیجه کمپرسور بخارات روغن بیشتری خواهد داشت. همین امر باعث می شود فیلتر سپراتور سریع تر از موعد اشباع شود.

جالب است بدانی زمان سرویس کمپرسور، هیچکدام از این موارد توسط دیوایس های مربوطه اندازه گیری نمی شود. چه برسد به تعویض زود هنگام!

یعنی انجام این کار برای اجاره دهنده کمپرسور نیز به صرفه نخواهد بود.

تصور کن بعد از هر ۳ – ۴ بار اجاره مجبور شود چندین میلیون تومان صرف تعویض قطعات مصرفی کند تا کمپرسور استاندارد باقی بماند. احتمالا بعد از یک سال فعالیت (با توجه به قیمت های رقابتی) ورشکسته خواهد شد.

بیشتر بخوانید: تولید کننده کمپرسور باد حرفه ای

تکنیک ساده چک کردن میزان سلامت کمپرسور اجاره ای:

تکنیکی که می خواهم اینجا بهت یاد بدهم در عین اینکه بسیار ساده است، بسیار دقیق و کاربردی نیز می باشد.

جالب است بدانی تعداد کثیری از افرادی که کمپرسور اجاره می دهند از وجود این تکنیک بی خبر هستند و تقریبا غیر ممکن است که بتوانند نتیجه را تغییر دهند.

زمان اجاره کمپرسور مخصوصا کمپرسور اسکرو این دو نکته را چک کن:

  1. در هوای خروجی کمپرسور نباید بیشتر از ۵ میلی گرم در متر مکعب روغن وجود داشته باشد.
  2. دمای هوای خروجی کمپرسور باید دقیقا ۱۰ درجه سانتی گراد بیشتر از دمای محیط باشد.

برای چک کردن میزان روغن موجود می توانی از یک دستگاه Oil Check ساده استفاده کنی و برای چک کردن دما هم می توانی از یک دماسنج استفاده کنی.

نکته جالب اینجاست که همین دو مورد کاملا مشخصا می کند درون کمپرسور چه اتفاقی در حال رخ دادن است. آیا قطعات و سیستم مونتاژ کمپرسور درست یا خیر.

 

جمع بندی:

در این مطلب متوجه شدیم مزیت اجاره کمپرسور، قیمت پایین آن نسبت به خرید کمپرسور نو است و همچنین متوجه شدیم عیب بزرگ اجاره کمپرسور، از استاندارد خارج شدن آن و آسیب رساندن به دستگاه ها به دلیل وجود مقدار بیش از حد مجاز روغن، رطوبت و ذرات در هوای فشرده است. البته این مطلب برای کمپرسور های برقی یا کمپرسور های اسکرو نوشته شده است

5/5 - (9 امتیاز)
حسین صفوی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *