انواع کمپرسور سندبلاست و قیمت روز آن

سندبلاست یک روش پرکاربرد است که از ماسه‌های ساینده تشکیل شده است، این ماسه‌ها اغلب از سیلیس و اکسید فلزات با اندازه‌های مختلف تشکیل شده‌اند.

با استفاده از فشار باد تولید شده توسط کمپرسور، ماسه‌ها شتاب می‌گیرند و بر روی سطح قطعه‌ها پرتاب می‌شوند. این روش می‌تواند به عملیات‌های زنگ‌زدایی، پاکسازی از ماسه، و رنگ‌برداری سطوح داخلی و خارجی قطعات یا حتی صیقل‌دهی آنها بپردازد.

از دیگر کاربردهای سندبلاست می‌توان به تمیزکاری انواع قالب‌های صنعتی، زبر کردن سطوح قطعات با استفاده از ساینده‌های مخصوص برای انجام عملیات لعاب‌کاری و تفلون‌کاری به منظور بهبود ماندگاری و کیفیت اشاره کرد.

همچنین، سندبلاست Sandblasting در آماده‌سازی سطوح قطعات برای انجام انواع آبکاری‌های صنعتی، تزئینی و رنگ‌آمیزی نیز کاربرد دارد.

یکی دیگر از کاربردهای سندبلاست حک کردن نوشته‌ها و نقوش مختلف، گودبرداری یا برجسته‌کاری آنها بر روی سطوح شیشه‌ای، چوبی، ام‌دی‌اف، کاشی، سرامیک و طلاکاری است.

این کاربرد معمولاً برای اهداف تجاری، تبلیغاتی و تزئینات دکوراتیو مورد استفاده قرار می‌گیرد و به طراحی و زیباسازی محصولات و محیط‌ها کمک می‌کند.

حال سوال اینجاست کمپرسور سندبلاست چه ویژگی هایی باید داشته باشد و چطور سایز دقیق آن را انتخاب کنیم.

 

کمپرسور سندبلاست چه ویژگی هایی باید داشته باشد:

کمپرسور سندبلاست

ملاک انتخاب کمپرسور باد برای فرایند سندبلاست تامین فشار 120psi معادل 8 بار و تامین حداقل هوا دهی برای نازل های مختلف است.

دقت کنید که فقط با تهیه کمپرسور بادی که حداقل فشار و هوادهی مورد نیاز را تامین کند، نمی‌توانید به صورت مداوم و بدون وقفه از دستگاه سندبلاست استفاده کنید؛ زیرا کاهش حجم هوا و کاهش فشار امری اجتناب‌ناپذیر است.

اگر قصد دارید به صورت مداوم و بدون وقفه از دستگاه سندبلاست استفاده کنید، باید کمپرسوری را انتخاب کنید که حداقل 1.2 برابر حجم هوای موردنیاز دستگاه سندبلاست را تولید کند.

به عنوان مثال، برای دستگاه سندبلاست با نازل 2 میلیمتری، می‌توان یک کمپرسور باد 1200 لیتری یا 2000 لیتری تهیه کرد.

اگر استفاده مداوم از دستگاه سندبلاست با نازل 2 میلیمتری دارید، توصیه می‌شود از کمپرسور اسکرو 2000 لیتری استفاده کنید. اما اگر استفاده مداوم ندارید، کمپرسور پیستونی 1200 لیتری نیز ممکن است مناسب باشد.

 

کمپرسور سندبلاست با نازل 1 میلی متر:

کمپرسور سندبلاست

برای نازل با قطر 1 میلیمتر، حداقل دبی هوای مورد نیاز 566 لیتر بر دقیقه (20cfm) است. در این صورت، کمپرسور پیستونی 650 لیتری می‌تواند بهترین گزینه باشد.

این دستگاه از ویژگی‌های برجسته‌ای مانند قیمت مناسب، عمر طولانی، و حجم هوادهی 1.2 برابر نیاز، برخوردار است. علاوه بر این، نگهداری و تعمیر این کمپرسور به سادگی امکان‌پذیر است و قطعات و لوازم یدکی آن به راحتی قابل تهیه هستند. این دستگاه قادر به تأمین فشار تا 10 بار (145psi) می‌باشد.

البته این موضوع را هم باید نظر قرار دهیم که دو نوع کمپرسور پیستونی وجود دارد:

  • کمپرسور پیستونی با هواساز ایتالیایی
  • کمپرسور پیستونی با هواساز چینی

طبیعتا چینی قیمت مناسب تری نسبت به ایتالیایی دارد اما با این وجود تفاوت چشم گیری نیز با مشابه ایتالیایی خود ندارد. البته صدای هواساز های چینی کمی بیشتر از ایتالیایی است اما از نظر من به گونه ای نیست که خیلی واضح و قابل تشخیص باشد.

ما هر دو هواساز را داریم و هر دو مدل کمپرسور را تولید می کنیم. پیشنهاد من همیشه این بوده که اگر به لحاظ بودجه دست تان خیلی باز نیست به سراغ کمپرسور پیستونی با هواساز چینی بروید و اگر مسئله مالی موضوع مهمی نیست به سراغ ایتالیایی.

 

حداقل کمپرسور برای سندبلاست ۱ میل : کمپرسور پیستونی 650 لیتری⭐

کمپرسور پیشنهادی برای سندبلاست ۱ میل: کمپرسور اسکرو ۱۲۰۰ لیتری⭐⭐⭐

 

 

کمپرسور سندبلاست با نازل ۲ میلی متر:

قیمت کمپرسور اسکرو

برای دستگاه سندبلاست با نازل 2 میلیمتری، نیاز به حدود 1.28 متر مکعب بر دقیقه هوا دارید. دو انتخاب برای شما وجود دارد:

  • کمپرسور پیستونی ۱۲۰۰ لیتری
  • کمپرسور اسکرو ۱۲۰۰ لیتری

کمپرسور پیستونی مناسب استفاده پیوسته و مداوم نیستند. اگر بطور مداوم نمی خواهید از کمپرسور استفاده کنید کمپرسور پیستونی انتخاب مناسب تری به لحاظ قیمت خواهد بود اما اگر نیاز دارید بصورت مداوم از کمپرسور استفاده کنید حتما به سراغ کمپرسور اسکرو ۱۲۰۰ لیتری بروید.

نکته: تمام کمپرسور های اسکرو CZ کمپرسورسازان با ایرند (هواساز) آلمانی روتورکمپ Rotorcomp به همراه ضمانت اصالت ساخته می شود.

 

حداقل کمپرسور برای سندبلاست ۲ میل : کمپرسور اسکرو ۱۲۰۰ لیتری⭐⭐

کمپرسور پیشنهادی برای سندبلاست ۲ میل: کمپرسور اسکرو ۲۰۰۰ لیتری⭐⭐⭐

 

 

کمپرسور سندبلاست با نازل ۳ میلی متر:

قیمت کمپرسور اسکرو

برای استفاده از سندبلاست با نازل 3 میلیمتری، بهترین انتخاب یک کمپرسور باد اسکرو با ظرفیت 2/3 متر مکعب بر دقیقه و فشار باد 8 بار است.

کمپرسور اسکرو CZ کمپرسورسازان از ایرند روتور کمپ آلمان، به عنوان یک گزینه مناسب معرفی می‌شود که قادر است هوا را با حجم 2/5 متر مکعب در فشار 8 بار و 2/2 متر مکعب در فشار 10 بار به دستگاه سندبلاست تامین کند. این کمپرسور دارای یک موتور با قدرت 15 کیلووات (معادل 20 اسب بخار) است.

 

حداقل کمپرسور برای سندبلاست ۳ میل : کمپرسور اسکرو ۲۵۰۰ لیتری⭐⭐

کمپرسور پیشنهادی برای سندبلاست 3 میل: کمپرسور اسکرو ۳۰۰۰ لیتری⭐⭐⭐

 

 

کمپرسور سندبلاست با نازل 4 میلی متر:

قیمت کمپرسور اسکرو

برای دستگاه سندبلاست با نازل 4 میلیمتری، کمپرسور باد مناسب‌تری که بتواند حداقل 3/6 متر مکعب بر دقیقه هوا را با فشار 8 بار تأمین کند.

این کمپرسور قادر به تامین 3/6 متر مکعب هوا در فشار 8 بار و 3.2 متر مکعب در فشار 10 بار به دستگاه سندبلاست است. این کمپرسور دارای یک موتور با قدرت 22 کیلووات (معادل 30 اسب بخار) می‌باشد. این انتخاب به دلیل قابلیت‌ها و ویژگی‌های مناسب‌تر این کمپرسور نسبت به سایر گزینه‌ها پیشنهاد می‌شود.

 

حداقل کمپرسور برای سندبلاست 4 میل : کمپرسور اسکرو 36۰۰ لیتری⭐⭐

کمپرسور پیشنهادی برای سندبلاست 4 میل: کمپرسور اسکرو 5۰۰۰ لیتری⭐⭐⭐

 

کمپرسور سندبلاست با نازل 5 میلی متر:

قیمت کمپرسور اسکرو

برای استفاده از سندبلاست با نازل 5 میلیمتری، کمپرسور باد اسکرو با ظرفیت 5 متر مکعب بر دقیقه مناسبترین گزینه است. اما چرا؟

چون سایز بندی استاندارد کمپرسور اسکرو به گونه ای است که ۴.۵ مکعب وجود ندارد و سایز بعد از ۳.۶ متر مکعب 5 متر خواهد بود.

این کمپرسور باید قادر باشد فشار باد 8 بار را برای انجام عملکرد سندبلاست ایجاد کند. به همین دلیل، ما در کمپرسور اسکرو CZ کمپرسورسازان از ایرند روتور کمپ آلمان استفاده کرده ایم. این کمپرسور قادر است 5 متر مکعب هوا را در فشار 8 بار و 4/5 متر مکعب هوا در فشار 10 بار به دستگاه سندبلاست تأمین کند.

قدرت الکتروموتور این کمپرسور 37 کیلووات (معادل 50 اسب بخار) می‌باشد. انتخاب این کمپرسور به دلیل ویژگی‌ها و قابلیت‌های مناسب آن نسبت به سایر گزینه‌ها پیشنهاد می‌شود.

 

کمپرسور پیشنهادی برای سندبلاست 5 میل: کمپرسور اسکرو 5۰۰۰ لیتری⭐⭐⭐

 

 

کمپرسور سندبلاست با نازل 6 میلی متر:

قیمت کمپرسور اسکرو

کوچکترین کمپرسور باد مناسب برای دستگاه سندبلاست با نازل 6 میلمتری کمپرسور بادی است که بتواند 6 متر مکعب بر دقیقه هو را با فشار 8 بار تامین کند.

کمپرسور 6 متر مکعب دارای ایرند روتورکمپ آلمان EVO9 و الکتروموتور 37 کیلووات است.

 

کمپرسور پیشنهادی برای سندبلاست 6 میل: کمپرسور اسکرو 6۰۰۰ لیتری⭐⭐⭐

 

کمپرسور سندبلاست با نازل 8 میلی متر:

قیمت کمپرسور اسکرو

برای دستگاه سندبلاست با نازل 8 میلیمتری، بهترین کمپرسور باد که بتواند 8 متر مکعب بر دقیقه هوا را با فشار 8 بار تأمین کند، کمپرسور اسکرو مدل CZ8000 از ایرند روتور کمپ آلمان می‌باشد. این کمپرسور قادر است 9 متر مکعب هوا در فشار 8 بار و 8 متر مکعب هوا در فشار 10 بار را به دستگاه سندبلاست برساند.

این کمپرسور می‌تواند تا 1.2 برابر بیشتر از باد مورد نیاز دستگاه سندبلاست را تأمین کند که این امر به شما اجازه می‌دهد که بصورت مداوم و بدون وقفه از دستگاه سندبلاست استفاده کنید.

 

کمپرسور پیشنهادی برای سندبلاست 6 میل: کمپرسور اسکرو 8۰۰۰ لیتری⭐⭐⭐

 

 

فشار باری کمپرسور سندبلاست چقدر باید باشد؟

فشار باد مناسب برای دستگاه سندبلاست باید حدود 100psi (حدودا 7 بار) باشد تا بتوان به راحتی و بدون وقفه، حتی بزرگترین قطعات را نیز سندبلاست کرد. در نتیجه، کمپرسور باد باید حداقل فشار 90psi (6 بار) را تأمین کند.

همچنین، در شرایط طبیعی، یک مقداری از فشار هوا در اثر جابجایی در تجهیزات هوای فشرده مانند لوله‌ها، واتر سپراتور، درایر و میکروفیلترها از دست می‌رود. به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود که کمپرسور باد توانایی تأمین 1.2 برابر مقدار فشار مورد نیاز را داشته باشد.

بنابراین، فشار پیشنهادی برای کمپرسور باد در عملیات سندبلاست حدود 120psi (8.2 بار) است.

با این فشار، کمپرسور باد به خوبی می‌تواند نیازهای سندبلاست را برطرف کند و امکان انجام عملیات سندبلاست به صورت کارآمد و موثر را فراهم می‌سازد.

 

قیمت روز کمپرسور سندبلاست چقدر است:

در کنار مسئله کیفیت و استاندارد بودن کمپرسور و همچنین طراحی صحیح که سبب داغ شدن کمپرسور نشود مسئله قیمت هم نیز اهمیت قابل توجهی دارد.

ما در کمپرسورسازان فرایند استعلام قیمت کمپرسور اسکرو را برای مخاطبین عزیز مان راحت کردیم. در یک صفحه اختصاصی هر روز قیمت کمپرسور اسکرو را بروز میکنیم که می توانید از طریق این لینک مشاهده نمایید (قیمت روز کمپرسور)

البته در کنار این موضوع ما شرایط خرید اقساطی را برای کمپرسور های اسکرو فراهم کرده ایم که مخاطبین بتوانند بدون نگرانی و دغدغه کمپرسور دلخواه خود را انتخاب و خریداری نمایند.

 

5/5 - (11 امتیاز)
حسین صفوی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *