این بهترین و به صرفه ترین روغن کمپرسور اسکرو است

اولین سوال زمانی که کمپرسور خراب میشود، پرسیده میشود این است که آیا روغن کمپرسور اسکرو را به موقع تعویض کرده اید یا نه؟

چرا که روغن مهم ترین نقش را در کمپرسور اسکرو ایفا میکند. از این رو تصمیم دارم هر آنچه که باید درباره روغن های کمپرسور بدانی را در این مطلب بصورت کامل و به زبان ساده توضیح دهم.

 

روغن مخصوص اسکرو چیست؟

روغنی که برای کمپرسور اسکرو استفاده میشود بسیار متفاوت از روغنی است که برای کمپرسور های پیستونی استفاده میشود. در ادامه علت را توضیح خواهم داد.

روغن مورد استفاده باید مخصوص اسکرو باشد. حال این روغن های گرید های مختلفی مانند گرید 32، گرید 48، گرید 68 دارند. انتخاب این گرید ها کاملا بستگی به این دارد که کمپرسور اسکرو را در چه آب و هوایی استفاده میکنید.

بطور مثال گریدی که برای آب و هوای سرد استفاده میشود متفاوت از گریدی است که برای آب و هوای گرم استفاده می شود. اما به طور کلی روغنی که برای اسکرو استفاده میشود روغن VDL68 است.

تفاوت روغن VDL68 با روغن هیدرولیک 68 چیست؟

بسیار دیده شده از روغن هیدرولیک 68 برای کمپرسور های اسکرو استفاده میشود اما اصلا روغنی خوبی نیست. تنها دلیلی که از این روغن هم استفاده میکنند، قیمت پایین آن (تقریبا نصف قیمت روغن VDL68) است.

بیشتربخوانید: قیمت کمپرسور اسکرو چقدر است؟

چرا میگویم روغن هیدرولیک اصلا خوب نیست؟

چون روغن های هیدرولیک آنتی فوم ندارند در صورتی که روغن های VDL حاوی آنتی فوم میباشند. آنتی فوم باعث میشود که روغن کف نکند. وجود کف در روغن باعث از کار افتادن زود هنگام فیلتر سپراتور میشود و روغن وارد خطوط می شود. علاوه بر این سبب آسیب جدی به دستگاه میشود که هزینه تعمیر بالایی خواهد داشت.

اگر این اطلاعات کمی سنگین و تخصصی هستند اجازه بده با یک مثال ساده تفاوت روغن های VDL و هیدرولیک را توضیح بدهم. تصور کنید برای سرخ کردن سیب زمینی بجای استفاده از روغن سرخ کردنی، از روغن موتور ماشین استفاده کنید. نتیجه چه خواهد بود؟ سیستم گوارشی تان آسیب جدی میبینید. این دقیقا همان اتفاقی است که اگر از روغن هیدرولیک برای کمپرسور اسکرو استفاده کنید می افتد.

کمپرسور اسکرو که برای تعمیر آمد

حدود پنج ماه پیش یک کمپرسور اسکرو برای تعمیر به شرکت ارسال شد. ما تمامی قسمت ها را با دقت بررسی کردیم. هیچ مشکلی به ظاهر در آن وجود نداشت تا اینکه تصمیم گرفتیم ایرند را بطور کامل باز و بررسی کنیم.

زمان بررسی متوجه شدیم بدلیل استفاده از همین روغن هیدرولیک که باعث ایجاد چسبندگی در روتور های ایرند میشود، ایرند آسیب اساسی دیده است و عملا قابل تعمیر نیست. از همین رو مجبور شدیم ایرند را بصورت کامل تعویض کنیم و به طبع هزینه زیادی برد. پس تحت هیچ شرایطی روغن هیدرولیک 68 رو جایگزین روغن VDL68 نکنید. تصور کنم الان درک عمیق تری از چرایی استفاده از روغن های VDL پیدا کردیم. حالا نوبت به انتخاب برند روغن اسکرو می رسد.

روغن کمپرسور اسکرو

انتخاب برند روغن کمپرسور اسکرو:

معروف ترین برند، روغن کمپرسور اسکرو شل Shell است. اما سوال اینجاست که آیا واقعا این روغن وارد ایران میشود یا نه؟ واقعیت امر این است که روغن اسکرو شل وارد ایران نمی شود و اگر هم بشود آنقدر کم و ناچیز است که عملا میتواند گفت وارد نمی شود. چیزی که تحت عنوان شل فروخته میشود، روغن شل نیست بلکه فقط بسته بندی آن را دارد.

پس با این وجود که روغن شل اصل وارد ایران نمی شود باید از چه روغنی برای کمپرسور اسکرو استفاده کنیم؟ در حال حاضر بهترین روغن موجود در ایران روغن کمپرسور اسکرو بهران است.

چیزی به نام روغن اختصاصی کمپرسور اسکرو وجود دارد؟

تعداد انگشت شماری از شرکت های کمپرسور سازی عنوان میکنند ما کمپرسور اسکرو خود را با روغن اختصاصی که برای شرکت خودمان است پر میکنیم و حتما باید از همان روغن برای دفعات بعد استفاده شود در غیر این صورت از گارانتی خارج میشود.

چنین چیزی صحت ندارد. چون نه ایرند، نه فیلتر سپراتور و… در ایران ساخته نمیشوند که بخواهند آلیاژ خاصی داشته باشند که به واسطه آن، شرکت روغن خاصی طراحی و تولید کرده باشد. عنوان کردن چنین چیزی فقط یک ترفند بازاریابی است که مشتری را تحت فشار قرار دهند تا همیشه روغن را از آن شرکت بخرند.

مقدار روغن مورد نیاز توسط کمپرسور اسکرو چقدر است؟

مقدار روغن اسکرو بستگی به ظرفیت و حجم اسکرو شما دارد. بطور کلی هر چقدر حجم و ظرفیت اسکرو بزرگتر باشد بالطبع روغن بیشتری نیاز است.

اما به طور کلی روغن های اسکرو در ظرف های 20 لیتری فروخته میشود. برای اینکه اطمینان پیدا کنید دقیقا کمپرسور اسکرو تان چند لیتر روغن نیاز دارد کافی است زمان خرید از فروشنده بپرسید تا راهنمایی تان کند.

چگونگی تعویض روغن کمپرسور اسکرو

تعویض کردن روغن کار ساده ای است. به طور کلی در دو مرحله انجام میشود.

 • تخلیه روغن قبلی

 • پر کردن دستگاه با روغن جدید

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید کمپرسور اسکرو

اما می خواهم بصورت قدم به قدم بگویم چطور باید روغن کمپرسور اسکرو را تعویض نمود.

 1. ابتدا نواحی اطراف کمپرسور اسکرو هوا، مخزن روغن و فیلتر روغن به خوبی از آلودگی‌های موجود پاک شود.
 2. درپوش مربوط به خروج روغن در زیر مخزن روغن را برداشته و اجازه داده شود تا روغن در یک ظرف مناسب تخلیه گردد.
 3. اورینگ قرار گرفته در محل پیچ تخلیه به جهت صدمه دیدگی و نشتی مور بررسی قرار گیرد.
 4. پیچ تخلیه در محل خود قرار گیرد و محکم بسته شود.
 5. فیلتر روغن باز شود.
 6. مطمئن شوید که پیچ مغزی فیلتر روغن باز نشود. 
 7. برای نصب دوباره مغزی ابتدا آن را کاملاً تمیز نموده و سپس آن را روی مخزن روغن ببندید.
 8. سطح آب بند در روی مخزن روغن را کاملاً تمیز نمایید. سطح باید کاملاً هموار و عاری از آلودگی‌های قبلی باشد.
 9. از مقدار کمی روغن برای پوشش روی آب بند استفاده نمایید.
 10. فیلتر را روی محل خود قرار داده و بپیچانید تا به سطح آب بند برسد. 
 11. درب پرکننده مخزن روغن را بردارید روغن کمپرسور اسکرو را در مخزن بریزید سطح روغن باید تا مقدار max مخزن انجام گیرد.
 12. از طریق نمایشگر سطح روغن، مقدار روغن موجود را چک نمایید.
 13. درب مخزن روغن را ببندید.
 14. موتور را روشن نموده و نشتی روغن را چک نمایید.
 15. اجازه دهید تا سیستم شروع به فشارسازی نماید.
 16. موتور را خاموش نمایید.
 17. بعد از 5 دقیقه، سطح روغن موجود در دستگاه را چک نمایید مقدار روغن باید بین مقدار min و max باشد.
5/5 - (1 امتیاز)
حسین صفوی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *