کمپرسور اسکرو

خرید کمپرسور اسکرو دست دوم [بررسی جامع نکات لازم]

حسین صفوی کمپرسورسازان

نیاز به راهنمایی دارید؟

کمپرسورسازان یک مجموعه خانوادگی است که راهنمایی و مشاوره دادن صادقانه را وظیفه خود می داند چرا که بر این باوریم ساخت ارتباط خوب و ماندگار با مشتریان بسیار مهمتر از فروش است.

خرید کمپرسور اسکرو دست دوم [بررسی جامع نکات لازم]

زمانی سراغ خرید کمپرسور اسکرو دست دوم می رویم که یا به لحاظ مالی دست مان باز نباشد یا بخواهیم مقداری در هزینه ها صرفه جویی کنیم. پس مهم است که زمان خرید به اهداف مالی مان (یعنی صرفه جویی در هزینه ها) برسیم و نه اینکه متوجه شویم کلاه سرمان رفته است.

برای اینکه بتوانی کمپرسور اسکرو دست دومی بخرید که واقعا ارزش خرید داشته باشد، باید یک سری اطلاعات داشته باشی تا کسی نتواند از شرایطی که داری سو استفاده کند و در آخر یک ضرر مالی سنگین روی دستت بگذارد.

 

راهنمای انتخاب کمپرسور اسکرو دست دوم

واقعیتی که بعید می دانم کسی درباره آن صحبت کند این است که خرید کمپرسور اسکرو دست دوم دقیقا شبیه خرید ماشین دست دوم است.

همان قدر که در خرید ماشین کارکرده احتمال دارد کسی سرت کلاه بگذارد، در خرید کمپرسور اسکرو دست دوم هم وجود دارد با این تفاوت که زمان خرید ماشین می توانی کارشناس ماشین با خودت سر قرار ببری اما برای کمپرسور این امکان وجود ندارد. پس این مطلب قرار است نقش راهنما و کارشناس خرید بهترین کمپرسور اسکرو دست دوم را برایت ایفا کند.

زمان خرید باید به چند نکته توجه کنی تا از انتخاب و خریدت مطمئن شوی. در جدول زیر به بررسی این نکات می پردازیم.

قیمت کمپرسور اسکرو قیمت کمپرسور اسکرو دست دوم به عوامل مختلفی مانند برند، مدل، سال ساخت، ظرفیت، میزان کارکرد و وضعیت کلی دستگاه بستگی دارد.
ظرفیت یا حجم هوادهی ظرفیت در واقع نشان دهنده میزان حجم هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور اسکرو می باشد که بر حسب CFM یا مترمکعب بر دقیقه (m3/min) و یا لیتر بر دقیقه تعریف می شود.
میزان کارکرد یا طول عمر  از تعداد ساعات کارکرد کمپرسور اسکرو در طول روز یا سال می توانیم متوجه شویم که چقدر دستگاه دچار استهلاک شده است و همگی بر قیمت خرید و فروش آن تاثیرگذار است.
بررسی ایرند و الکتروموتور قبل از خرید کمپرسور اسکرو دست دوم  باید از سلامت ایرند و الکتروموتور اطمینان حاصل کنید. برای این کار، می‌توانید از یک متخصص کمک بگیرید.
علت فروش کمپرسور قبل خرید از فروشنده درباره علت فروش و سابقه تعمیرات کمپرسور اسکرو سوال کنید. سابقه و اعتبار فروشنده می تواند به شما در انتخاب بهتر دستگاه کمک کند.
محاسبه هزینه اولیه و ثانویه هزینه اولیه کمپرسور اسکرو دست دوم مانند: قیمت خرید، هزینه‌های حمل و نقل، نصب و راه‌اندازی و هزینه ثانویه دستگاه مانند: بازرسی و تعمیرات، مصرف انرژی بیشتر و راندمان کمتر را باید به طور دقیق محاسبه کنید.

 

نکته اول: قیمت کمپرسور اسکرو دست دوم

درست است که هر کسی اختیار مالش را دارد و هر چقدر که دلش بخواهد می تواند روی آن قیمت بگذارد اما قیمت باید متناسب با کالا باشد. قیمت کمپرسور اسکرو دست دوم باید حداقل نصف قیمت کمپرسور اسکرو نو باشد.

پس اگر کسی قصد داشت کمپرسور اسکرو دست دومش را بیشتر از این قیمت بدهد پیشنهاد می کنم از او خرید نکن. چون بیشتر از اینکه فکر فروش کمپرسور کارکرده اش باشد، به فکر سود کردن است.

 

نکته دوم: ظرفیت کمپرسور اسکرو دست دوم

قبل از هر چیزی باید به یاد داشته باشیم ما کمپرسور اسکرویی نیاز داریم که با توجه به ویژگی های ذکر شده در مقاله کمپرسور اسکرو پاسخگوی نیاز کاری مان باشد.

تصور کن برای کارت نیاز به کمپرسور اسکرو 3600 لیتری داری اما فروشنده ای پیدا می شود که کمپرسور اسکرو 3000 لیتری دارد. سعی می کند با چرب زبانی بگوید که کیفیت کمپرسور من آنقدر خوب است که به راحتی می تواند پاسخگوی نیاز کاری ات باشد.

به دو دلیل می گویم هرگز از او خرید نکن:

 • دلیل اول: به سرعت این کمپرسور خراب می شود و هزینه تعمیرات کمپرسور اسکرو بسیار زیادی روی دستت می گذارد.
 • دلیل دوم: اگر فقط یک درصد خودش اینگونه از کمپرسور کار کشیده باشد، آن کمپرسور عملا اسقاطی محسوب می شود.

 

نکته سوم: میزان کارکرد یا طول عمر دستگاه

اولین سوالی که زمان خرید ماشین دست دوم پرسیده می شود، سوالی های مانند این هستند:

 • مدلش چنده؟
 • چندتا کارکرده؟
 • برای چه سالیه؟
 • و…

چرا؟ چون می دانیم هر چیزی طول عمری دارد و اگر عمر مفیدش را کرده باشد دیگر ارزش خرید ندارد. دقیقا این موضوع را زمان خرید کمپرسور اسکرو دست دوم باید مد نظر قرار دهیم.

همانطور که در مقاله راهنمای خرید کمپرسور اسکرو گفتیم عمر کمپرسور اسکرو تا 20 سال می تواند باشد اما عمر مفید و بی دردسر آن تا 10 سال است. (بعد از 10 سال اگر کیفیت خوبی داشته باشد نیاز به یک اورهال کلی دارد) پس حتما در زمان خرید از فروشنده بپرس طول عمر دستگاه چقدر است.

اما یک مشکلی وجود دارد و آن مشکل این است که اگر فروشنده صداقت نداشته باشد کار سخت می شود. چرا که کمپرسور اسکرو مانند ماشین نیست که بتوان از روی کیلومتر شمار آن محاسبه کرد چقدر کار کرده است.

در این مرحله اگر به مشکل برخوردی و یا به صداقت فروشنده شک داشتی می توانی عکس و فیلم کمپرسور اسکرو را برای کارشناس ما ارسال کنی تا آنها با صبر و حوصله راهنمایی ات کنند.

پیش از بررسی یکی دیگر از نکات مهم برای خرید کمپرسور اسکرو از  شما دعوت میکنیم به مقاله علت بالا رفتن دمای کمپرسور اسکرو هم سر بزنید.

 

نکته چهارم: بررسی ایرند و الکتروموتور

حقیقت نانوشته این است که هیچکس کمپرسور اسکرو خوبش را نمی فروشد مگر اینکه یا شرکت ورشکسته شده باشد یا تغییر کاربری داده باشد. در طول این سال ها دیده ایم عمدتا افرادی اقدام به فروش کمپرسور اسکرو دست دوم می کنند که کمپرسور شان حداقل یک مشکل اساسی داشته باشد. بسیاری از مشکلات کمپرسور اسکرو را می توان برطرف و تعمیر کرد به جز زمانی که ایرند کمپرسور به مشکلات اساسی خورده باشد. حالا چه زمانی ایرند آسیب می بیند؟

در دو حالت این اتفاق می افتد

 • حالت اول: الکتروموتور از ایرند قوی تر باشد.
 • حالت دوم: الکتروموتور و ایرند هم سایز باشند (مثلا هر دو 37 کیلووات باشند)

استاندارد کمپرسور اسکرو این است که ایرند(هواساز) از الکتروموتور قوی تر باشد تا مجبور نباشد با دور بالا کار کند. (کار کردن ایرند با دور بالا سبب خراب شدن زود هنگام آن می شود) اگر درک این موضوع به لحاظ فنی کمی سخت است اجازه بده با یک مثال ساده آن را در ذهن جا بندازم.

تصور کن هر روز به مدت 10 سال بخواهی با دور موتور 7 و 8 ماشین رانندگی کنی. ماه های اول شاید به خوبی ماشین کار کند اما ماه های بعد را باید در تعمیرگاه به سر ببری.

 

نکته پنجم: علت فروش کمپرسور

شاید این سوال به لحاظ فنی نتواند به ما کمک کند اما پاسخی که فروشنده می دهد می تواند خیلی چیزها را مشخص کند. چون خوشبختانه دلایل فروش کمپرسور اسکرو دست دوم مانند دلایل فروش موبایل، خانه، ماشین نیست که فرد بتواند بگوید پول لازم است یا قصد دارد یک مدل جدید تر آن را بخرد.

 

نکته ششم: محاسبه هزینه اولیه و ثانویه

این مورد را بهتر است با مثال ماشین شروع کنیم تا درک عمیق تری پیدا کنیم.

زمان خرید ماشین صفر کیلومتر یکبار همان اول هزینه می کنی و بعد تمام! اما زمانی که ماشین کارکرده می خری یکبار اول باید هزینه کنی و مقداری هم برای تعیرات احتمالی بعدی کنار بگذاری.

حالا اینجا باید محاسبه کنی در طول 10 سال اگر ماشین صفر کیلومتر بخرم هزینه بیشتر می شود یا ماشین کارکرده بخرم و مجبور شوم هر چند وقت یکبار هزینه تعمیراتش را بدهم.

خرید کمپرسور اسکرو دست دوم هم دقیقا شبیه ماشین است. باید محاسبه کنی ببینی در کدام حالت هزینه کمتری در طول 10 سال پرداخت می کنی.

اگر دلت با خرید کمپرسور صنعتی دست دوم نیست پیشنهاد می کنم یک تماس با ما بگیری چون شرایط اقساطی را برای خرید کمپرسور اسکرو فراهم کردیم که تقریبا با همان مبلغی که می خواستی کمپرسور دست دوم بگیری، بتوانی یک کمپرسور اسکرو نو آلمانی تهیه کنی.

 

کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو دست دوم

کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو ساخت شرکت سوئدی است که از سال 1873 در زمینه تولید ابزارآلات و تجهیزات صنعتی فعالیت می کند. جالب است بدانید اولین کمپرسورهایی که در جهان تولید شد ساخت این شرکت می باشد. در حال حاظر بیش از 180 نمایندگی در سراسر دنیا دارد و کیفیت و کارایی کمپرسورهای اسکرو تولید این شرکت بی نظیر و غیر قابل رقیب در جهان هست.

اگر قصد خرید کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو دست دوم و یا نو دارید بهتر است با مزایا و معایب کمپرسور اسکرو دست دوم و نو اطلس کوپکو آشنا شوید.

برند اطلس کوپکو مزایا معایب
خرید کمپرسور اسکرو نو 
 • دارای گارانتی و خدمات پس از فروش
 • طول عمر و کارایی بیشتر
 • هزینه تعمیر و نگهداری کم
 • تنوع بالا در مدل‌ها و ظرفیت‌ها
 • قیمت بالا
 • خرید زمانبر و به صورت سفارشی می باشد.
خرید کمپرسور اسکرو دست دوم
 • قیمت مناسب
 • موجود در بازار، خرید در لحظه
 • گارانتی و خدمات پس از فروش ندارد
 • هزینه تعمیر و نگهداری بیشتر
 • ریسک خرابی و نیاز به تعمیرات
 • تنوع کم در مدل‌ها و ظرفیت‌ها

 

مشخصات فنی کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو

در جدول زیر به مشخصات فنی کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو می پردازیم.

مدل کمپرسور اسکرو حجم هوادهی ( CFM ) حجم هوادی ( لیتر بر دقیقه )
GA 30 200 5000
GA 37 250 6000
GA 45 300 7500
GA 55 350 9000
GA75 450 13000
GA 90 600 17000
GA 132 900 25000
GA160 1050 30000
GA 250 1600 45000

 

انواع کمپرسور اسکرو دست دوم اطلس کوپکو

کمپرسور اسکرو اطلس کوپکو سه مدل دارد که با کدهای GA، GX و ZT شناخته می شوند. در جدول زیر به بررسی این سه مدل می پردازیم.

مدل GA 
 • پر فروش ترین مدل در ایران می باشد
 • مناسب برای صنایع کوچک تا متوسط
 • حداکثر فشار خروجی 13 بار
 • صدای بسیار کم و بدون لرزش
 • مصرف برق کمتر نسبت به دیگر مدلها
مدل GX
 • مناسب برای صنایع بزرگ
 • حداکثر فشار خروجی 20 بار
 • مصرف برق بیشتر نسبت به مدل GA
مدل ZT
 • حداکثر فشار خروجی 8 بار
 • به لحاظ قیمتی ارزان تر از دو مدل دیگر می باشد
 • سیستم پیشرفته تری نسبت به مدلهای GA، GX دارد
 • تولید هوای خشک تر و تمیز تر
 • مصرف برق کمتر نسبت به مدل GX
 • به لحاظ قیمتی گران تر از دو مدل دیگر است

 

حقایق ناگفته! کمپرسور دست دوم

کمپرسور اسکرو دست دوم

هفته پیش شخصی با شرکت تماس گرفت و گفت من در حال خرید یک کمپرسور اسکرو تماما آلمانی هستم. آیا این کمپرسور ارزش خرید دارد یا خیر.

ما از او خواستیم عکس و فیلم های کمپرسور را بفرستد.

بعد از دیدن عکس و فیلم ها متوجه شدیم علاوه بر اینکه کمپرسور اسمبل شده است (یعنی هر قطعه برای یک برند است) و قسمتی آلمانی، قسمتی انگلیسی، قسمتی چینی و قسمت ایرانی است! از او پرسیدیم طول عمر دستگاه را چقدر اعلام کردند؟

گفت 5 سال. و این در صورتی بود که بعضی از برندهای قطعات کمپرسور اسکرو مذکور حداقل 12 سال بود که وارد ایران نمی شدند.

از آنجایی که ارتباط نزدیک با وارد کنندگان قطعات کمپرسور داریم می دانیم چه برندی وارد ایران می شود و چه برندی عملا دیگر وارد ایران نمی شود.

یکی از مشکلات قدیمی بودن برند قطعات این است که اگر خراب شوند هیچ جایگزینی ندارند یعنی باید سفارشی وارد کشور شوند و برای این منظور باید هزینه سنگینی کرد.

 

متن ویدیو

اگر قصد خرید کمپرسور اسکرو دست دوم را داری بهتر این نکات را بدانی:

چرا حالا این نکات مهمه؟ چون زمانی میریم سراغ خرید کمپرسور اسکرو دست دوم که در حال حاظر به لحاظ مالی مشکلاتی داریم و فعلا نمی تونیم کمپرسور اسکرو نو بخریم.

پس مهمه که کمپرسور اسکرو دست دومی را بخریم که ما را به دردسر نندازد.چون خیلی وقتها افراد کمپرسور اسکرو دست دومی را می گیرند که اگر به خرج کردنشان در طی شش ماه نگاه کنید متوجه می شوید که خیلی بیشتر از خرید یک کمپرسور اسکرو دست اول برای تعمیر این دستگاه هزینه کردند و آخر هم درست نشده یا مشکل دارند.

وقتی می خواهید از کسی کمپرسور اسکرو دست دوم بخرید به این دو نکته توجه کنید تا این مشخصات را داشته باشد. اگر خارج از این دو نکته بود احتمالا خودش می داند چه کمپرسوری را به شما می دهد و مشکل دارد.

اولین مشخصه اش این باشه که کسی که قصد فروش کمپرسور اسکرو دست دوم دارد یا ورشکسته شده باشد و دیگر نمی تونه با اون کمپرسور کار کنه و مجبور بفروشه یا در حال تغییر شغل هست و در شغل جدیدش به کمپرسور اصلا نیازی ندارد.

چرا این می گم برای اینکه کمپرسور چیزی شبیه ماشین نیست که بگیم سال بعد مدل جدیدترش اومد و حالا بریم یک مدل جدیدتر بخریم. اگر فردی می فروشد و خارج از این دو حالت باشد احتمالا یک مشکلی دارد و براش هزینه هم کرده و می دونه که نمی تونه درستش کنه بخاطر همین داره ردش می کنه بره بخاطر همین اولش هم خیلی تعریف می کنه ازش این عالیه این حرف نداره! ولی برات دردسر میشه

یکسری مشخصات دیگه ای هم خیلی برامون مهمه وقتی داری کمپرسور می بینی، چطور وقتی می خواهیم بریم ماشین دست دوم بگیریم زیر و بم آن را چک می کنیم این چندتا مشخصه را هم چک کن زمانیکه داری میخری:

 1. به این نگاه کن که ایرندی که هست یا هواسازی که توش استفاده شده ایرند رند بازار باشه یعنی همین الان که دارم ویدیو ضبط می کنم ایرندهای رند بازار: روتورکمپ، بعدش میاد فینی می شه. چرا دارم اینو می گم چون اگر ایرندی توش استفاده شده باشه شبیه تام روتور یا گاردنر دنور… ایرندهای خوبی هستند ولی تو بازار پیدا نمی شن و شما مجبوری از بازار سیاه بگیرید و قیمت چندین برابر پرداخت کنید. و مشکل دومش می تونه این باشه که این هم که دارید تهیه می کنید مشکل دار باشه و اگر بخواهید این با یک ایرند دیگه مثلا همین روتورکمپ جایگزین کنید اون موقع مجبورید طراحی کمپرسور عوض کنید که خود این طراحی عوض کردن حداقل 40 تا 90 میلیون تومان برایتان هزینه دارد که اگر بخواهید بدهید این قسمت از نو برایتان طراحی کنند.
 2. الکتروموتور آن چندان اهمیتی نداره می خواد جمکو، بارلی، موتوژن یا الکتروژن باشه هرچی باشه اون راحت جایگزین می تونه بشه پس به الکتروموتور نمی خواد خیلی توجه کنی
 3. قسمت دیگه که خیلی مهم قسمت تابلو برق یا کنترل پنل هست اگر دیدید مدل های قدیمی تر هست دیجیتال نیست که سراغ اونها نرو یکسری مدلهای قدیمی هست که فکر می کنی شبیه جنگ جهانی دوم هست یعنی برای هر چیزی اومدن یک قسمت براش قرار دادن در صورتیکه در کمپرسور اسکروهای جدید یک پنلی وجود داره که تمام تنظیمات همانجا اتفاق می افتد پس دنبال مدلهایی برو که یک پنلی داشته باشد
 4. مورد بعدی که مهمه اینکه بهتره سراغ اسکروهایی بری که فن آنها از نوع دمنده باشد یعنی فن باد به طرف بیرون هل می دهد یکسری اسکرو بودن مدلهای قدیمی که فن آنها مدل مکنده بود هوا را مثل هواکش از بیرون مکش می کرد داخل و اینطوری شروع می کرد به خنک کردن عموما این مکنده ها هم فن هاشون روی درب کابین هستند و روی سقفشون نیست

این مواردی که گفتیم برای کمپرسور اسکرو دست دوم بود که مونتاژی هستند یعنی یک شرکت ایرانی انها را ساخته و یک مدل کمپرسور اسکرو دست دومی هم داریم که به صورت وارداتی هستند برندهایی مثل اطلس کوپکو، کایزر… بین تمام اینها تنها چیزی که میشه گفت خوبه اطلس کوپکو هست نه اینکه برندهای دیگر خوب نباشند بلکه اونها هم خوب هستند ولی یک قطعه برندهای دیگر خراب بشه دیگه اصلا قابل پیدا کردن نیستد و در نهایت اطلس کوپکو باز هو در ایران رندتر هست قطعاتش راحتر پیدا میشه.

حالا در خرید این اطلس کوپکوها دوتا مشکلی در اونها وجود داره مشکل اولشون اینکه نمی دونی این دستگاه چقدر کار کرده ببین بخواهم اینطوری برات مثال بزنم: بگم تو یک مقدار پولی داری می تونی بری حالا یه ماشین دنا صفر کیلومتر برداری یا بری یک بنز 7000 ساعت کارکرده برداری خب طبیعتا بنز ماشین خیلی خوبی هست ولی 7000 کارکرد می تونه خطرناک باشه چون به محض اینکه بخواهی از آن استفاده کنی می خوره به تعمیر و قطعا هزینه تعمیر بالایی خواهد داشت

و نکته بعد اینکه اطلس کوپکو دست دو سرحال اگه بخواهی بگیری قیمتش از مدلهای مونتاژی نو که در ایران داره ساخته می شه بیشتر خواهد بود پس اگر به غیر از این مورد بر خوردی می تونه مشکل دار باشه و نمی تونی مثل ماشین بری کیلومتر چک کنی که ببینی چقدر این کار کرده چون همچین چیزی اصلا ندارن و این اتفاق می تونه برات بیافته که سال بعدی که داری ازش استفاده می کنی ایرندش خراب بشه هزینه خیلی زیادی خواهد داشت

علاوه بر اینکه نمی تونی به راحتی تو بازار پیدا کنی نه تنها ایرندش، فیلتر روغن و فیلتر هوا تمام چیزهایی که توش به کار گرفته شده خیلی سخت تو ایران پیدا می شه  و طبیعتا باید هزینه خیلی بیشتری براش کنی پس زمان خرید کمپرسور اسکرو دست دوم پیشنهاد خود من اینکه بری سراغ مونتاژی ها و مونتاژی بگیری که گفتم یا طرف ورشکسته شده یا شغلش عوض کرده و دوم اینکه مونتاژی بگیری که ایرندش تو بازار باشه

 

سوالات متداول:

 

سوال اول: آیا خرید کمپرسور اسکرو دست دوم را پیشنهاد می کنید؟

قیمت کمپرسور اسکرو دست دوم حداقل نصف قیمت کمپرسور اسکرو نو است این انتخاب گزینه خوبی برای افرادی است که بودجه محدودی دارند ولی قبل از خرید کمپرسور اسکرو دست دوم باید مواردی را هم در نظر بگیرید: اینکه ممکن است کمپرسور دست دوم در شرایط ایده آلی نباشد و به اندازه کمپرسور نو کارامد نباشد و نیاز به تعمیر و تعویض در آینده داشته باشد و علاوه بر این کمپرسور اسکرو دست دوم دارای گارانتی و خدمات پس از فروش نبوده و زمانیکه نیاز به سرویس و یا تعویض قطعات داشته باشد با مشکل مواجه می شوید.

 

سوال دوم: برای خرید کمپرسور اسکرو دست دوم چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

قبل از خرید کمپرسور اسکرو دست دوم حتما از فروشنده درباره ساعت کارکرد دستگاه سوال کنید، عمر مفید کمپرسور اسکرو 10 تا 20 سال است به طور کلی بعد از 10 سال کارکرد، کمپرسورهای باکیفیت به اورهال کلی نیاز دارند. و همچنین از فروشنده سوال کنید آیا تا به حال این دستگاه نیاز به تعمیرات داشته یا خیر؟ تعمیرات مکرر می تواند نشان دهنده مشکلات اساسی است.

 

سوال سوم: راه تشخیص سلامت ایرند کمپرسور اسکرو دست دوم چیست؟

تشخیص سلامت ایرند بسیار مشکل است و نیاز به دانش و تجربه در زمینه کمپرسورها دارد بهترین راه  این است که دستگاه توسط یک کارشناس فنی بررسی شود.

5/5 - (16 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من